Jak rozpoznać zły trening?

Jak rozpoznać zły trening?

Nie każdy trening jest dobry i bezpieczny dla organizmu. Niestety wiele osób nie korzysta z pomocy trenera, co może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Rzucanie się na głęboką wodę nie jest rozsądnym posunięciem. Zastanawiasz się, jakie symptomy powinny zapalić w twojej głowie ostrzegawczą lampkę? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!

Uporczywy ból

Ból mięśni podczas ćwiczeń lub kilka dni po treningu nie jest czymś strasznym. Jest on następstwem mikrourazów. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy za uporczywe dolegliwości odpowiada układ kostny lub stawy. Wszystko wskazuje na błędy popełnione podczas aktywności. Być może technika wykonywania ćwiczeń była niewłaściwa, a obciążenia zbyt duże. Każdy trening powinien być dostosowany do indywidualnych predyspozycji – tylko wtedy można uniknąć poważnej kontuzji. Niektórzy potrafią pomylić zakwasy z bólami kręgosłupa, a nawet narządów wewnętrznych (m.in. nerek). Lepiej zachować czujność!

Wymioty

Wymioty nie są dowodem na dobrze wykonaną pracę! Takie podejście jest błędne. Oczywiście, może okazać się, że przyczyna problemów żołądkowych jest błaha. Czasami wystarczy jedynie zjeść coś przed treningiem i zbyt szybko przystąpić do ćwiczeń. Winna może okazać się także nadmierna ilość przyjętych płynów. W innym przypadku zwrócenie zawartości żołądka jest oznaką tego, że aktywność nie została właściwie dopasowana do możliwości organizmu. Należy przeanalizować, że tempo wykonywania ćwiczeń nie było zbyt wysokie. Źródłem dolegliwości może być także nadmiar powtórzeń.

Brak zmęczenia

Jeśli trenujesz „na poważnie”, a pomimo tego nie czujesz żadnej różnicy, to robisz to źle. Brak zmęczenia, a nawet zadyszki sprawia, że aktywność nie przynosi pożądanych efektów. Nawet po treningu cardio można odczuwać satysfakcję. Ciężej nie oznacza lepiej, jednak dobrze jest „czuć w mięśniach” podjęty wysiłek. Wystarczy stopniowo zwiększać intensywność lub częstotliwość ćwiczeń. Należy mieć świadomość, że wraz z upływem czasu organizm przyzwyczaja się do wysiłku o określonej intensywności.