Upadki polskich klubów

Upadki polskich klubów

Wisła Kraków to najnowszy przykład upadku uznanego polskiego klubu. 13-krotny zdobywca mistrzostwa kraju, aktualnie występuje na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Takich przypadków jest jednak więcej.

Łódzkie kluby

ŁKS i Widzew łącznie mają sześć tytułów mistrzowskich, a na podium stawali kilkanaście razy. Ponadto Widzew osiągał także dobre rezultaty w europejskich pucharach, gdzie w 1983 roku doszedł do półfinału Pucharu Europy. Aktualnie gra w Ekstraklasie, ale jeszcze w sezonie 2015/16 występowali w czwartej lidze. ŁKS do ekstraklasy wrócił w 2019 roku, ale już rok później spadli do I ligi.

Stal Mielec

Lata 70 dla mieleckiego kluby to czas sukcesów. Stal dwa razy sięgała po mistrzostwo. Upadek klubu nastąpił w sezonie 1996/97, a powodem tego były problemy finansowe. Dziś Stal gra w Ekstraklasie, ale raczej bez szans na znaczący sukces.

Kluby ze Śląska

Odra Wodzisław Śląski, Polonia Bytom, Ruch Chorzów, Szombierki Bytom. Z tych klubów tylko Odra nie wygrywała mistrzostwa, raz udało im się zakończyć sezon na trzecim miejscu, jednak nie jest to klub anonimowy w Polsce, a teraz występują na boiskach trzeciej ligi. Kluby z Bytomia łącznie trzy razy sięgały po mistrzostwo kraju: Polonia dwa razy, Szombierki raz. Teraz grają kolejno w trzeciej i czwartej lidze. Zdecydowanie najbardziej utytułowanym z tych klubów jest Ruch, który 14 razy był najlepszą drużyną w Polsce. W 2017 roku zniknęli z piłkarskiej mapy Polski, ale dzisiaj w I lidze walczą o powrót na najwyższy szczebel rozgrywkowy.