Jak zachęcić dziecko do jazdy na rowerze?

Jak zachęcić dziecko do jazdy na rowerze?

W dzisiejszych czasach dzieci uwielbiają spędzać czas przed komputerem lub tabletem. Trudno zachęci je do aktywności fizycznej, co negatywnie wpływ na zdrowie, kondycję i wagę. Problemy z otyłością pojawiają się nawet u kilkulatków. W okresie letnim i jesiennym warto jest wybrać się na wspólną wycieczkę rowerową. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy poszukują przyjemnej formy ruchu. Możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu stanowi kolejną zaletę. Zastanawiasz się, jak zmotywować swoją pociechę do wstania z kanapy? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które z pewnością okażą się pomocne.

Przygotowanie roweru

Jeśli maluch nie ma własnego pojazdu, to warto jest poznać jego oczekiwania wobec „dwóch kółek”. Najlepiej, aby był on obecny podczas zakupu jednośladu. W ten sposób można uniknąć wszelkich niedomówień. Smyk będzie zafascynowany nowym nabytkiem, co skłoni go do tego, aby wypróbować rower. Jeśli malec ma już własny jednoślad, to warto go kompleksowo przygotować. Dziecko może uczestniczyć w przeglądzie technicznym pojazdu. Będzie to dla niego ogromną frajdą! Osoby bez doświadczenia nie powinny jednak zabierać się za wymianę części. Rozsądniej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.

Krótkie trasy

Nie można oczekiwać, że dziecko bez dobrej kondycji pokona kilkukilometrową trasę. Początki są trudne, a nadmierne obciążenie organizmu nie jest wskazane. Właśnie dlatego najlepiej zacząć od krótkich dystansów. Wraz z upływem czasu możliwości szkraba wzrosną, a wycieczki będą coraz dłuższe. Przemęczenie sprawi, że smyk nie będzie miał ochoty na kolejną wyprawę. Powstawanie zakwasów w mięśniach jest jednak procesem nieuniknionym, szczególnie jeśli cyklista prowadził dotychczas siedzący tryb życia.

Przydatne gadżety

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają gadżety. Do przejażdżki rowerowej może zmotywować malucha nowy licznik kilometrów lub miernik tętna. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się bidony „z rurką”, z których można pić bez zatrzymywania się.