Ciekawostki o piłce siatkowej

Ciekawostki o piłce siatkowej

Czy wiedzieliście, że pierwszy mecz siatkówki w Polsce odbył się w 1919 roku? Być może najwięksi fani tego sportu przeczytali już niejedną książkę na ten temat i wiedzą o nim wszystko. Jeśli jednak lubicie oglądać mecze siatkówki i chcecie dowiedzieć się czegoś nowego na temat tej dyscypliny sportowej to ten tekst jest dla Was!

Trochę historii na początek…

Wspomnieliśmy już o pierwszym meczu w Polsce, ale czy wiecie, że siatkówka została wynaleziona w 1895 roku przez Williama G. Morgana? Amerykanin na początku nazwał grę Mintonette. Pierwszy mecz pokazowy siatkówki rozegrany został 9 lutego 1895 roku.

Czy wiecie, że na początku do gry zawodnicy wykorzystywali pęcherz wyjęty z piłki do koszykówki? Bardzo szybko wynalazca tej dyscypliny sportowej zorientował się, że piłka jest zbyt lekka i w 1900 roku poprosił o stworzenie specjalnej piłki do siatkówki. Siatkarze korzystali z niej aż do 2008 roku! Dopiero wtedy nastąpiła zmiana i zaczęto grać piłką, która składa się z 8, zamiast 18 skórzanych paneli.

Czy wiedzieliście, że początkowo mecz siatkówki miał 9 rund? Co ciekawe trwał on do momentu, kiedy każdy zawodnik zaserwował.

Ciekawostki o siatkarzach

Czy wiecie, że najniższym zawodowym siatkarzem w historii tego sportu jest Hihiro Jo Baliska? Tajlandczyk ma tylko 163 cm wzrostu. Dla odmiany najwyższy zawodnik – Dimitri Muserski, który pochodzi z Rosji, ma aż 218 cm!

Czy wiecie ile razy w ciągu meczu skacze siatkarz? Szacuje się, że jest to średnio 300 razy! Wyobrażacie sobie ile razy zawodnicy skakali podczas najdłuższego meczu, który trwał aż 75,5 godziny? Niesamowite zmęczenie musiało też dopaść siatkarzy z drużyny Aten i Salonik, którzy przez 54 minuty i 52 sekundy toczyli walkę o wygrany set.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o piłce siatkowej. W końcu jest to drugi najpopularniejszy sport na całym świecie i przebija go tylko piłka nożna.