O czym pamiętać podczas nauki jazdy na łyżwach?

O czym pamiętać podczas nauki jazdy na łyżwach?

Jak wiadomo zima to czas, kiedy w niemal każdym mieście pojawia się lodowisko. Jest to świetna atrakcja zarówno dla dzieci i dorosłych. Oczywiście pod warunkiem, że umiemy jeździć na łyżwach. Co jednak z osobami, które nie miały okazji nauczyć się tego? Czy od razu powinniśmy rezygnować z dobrej zabawy? Dzisiaj mamy dla Was kilka wskazówek o nauce jazdy na łyżwach! Przydadzą się one nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Dobry ubiór

To co jest niezwykle ważne to dobrze dopasowane łyżwy. Nie ma nic gorszego niż obtarte stopy, które potrafią bardzo mocno zniechęcić do kolejnych prób. Przy większości lodowisk znajdują się wypożyczalnie. Nie bójcie się wymieniać rozmiarów, jeśli traficie na zbyt luźny lub zbyt ciasny but.

Kolejna rzecz to pozostała część ubioru. Nie możemy ubrać się zbyt lekko, żeby nie zmarznąć, ale też nie warto zakładać grubych kurtek, ponieważ mogą nam blokować ruchy. Ciekawym rozwiązaniem będzie pójście na zadaszone lodowisko, nie będzie nam przeszkadzać padający śnieg albo porywisty wiatr. Nie zapominajcie tylko o rękawiczkach! Będąc początkującym może zdarzyć się nam upadek, a zimny lód nie jest przyjemny dla gołej ręki.

Prawidłowa postawa podczas jazdy

Błąd, który popełnia sporo początkujących osób to jest zła postawa. Dużo osób pochyla się za bardzo do tyłu. Niestety powoduje to utratę równowagi i częste upadki na plecy. Podczas jazdy na łyżwach bardzo ważne są ugięte kolana i ciężar ciała przeniesiony trochę do przodu. Jeśli zaczniecie tracić równowagę to wysuńcie ręce do przodu. Pomoże Wam to w odzyskaniu balansu.

Jak już jesteście na lodzie to nie patrzcie w dół! Jest to kolejny błąd popełniany przez początkujących, który powoduje problemy w jeździe. Nie jest to w żaden sposób pomocne, może powodować utratę równowagi, a na dodatek nie będziecie widzieć gdzie jedziecie.

Jazda z instruktorem lub zaprzyjaźnioną osobą

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla początkującego łyżwiarza będzie wykupienie kilku lub kilkunastu jazd z instruktorem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości to pomocne będzie wybranie się na lodowisko ze znajomym, który umie już jeździć. Oprócz tego, że będzie mógł pokazać Ci jak poruszać stopami, żeby płynnie przemieszczać się po lodowisku, to pomoże Ci wstać przy ewentualnym upadku. Często początkującym pewności siebie dodaje jazda za rękę z kimś kto umie już jeździć na łyżwach. Dla dzieci poleca się wypożyczenie pingwinków, które pomagają w utrzymaniu równowagi.