Bieganie zimą – o czym warto pamiętać?

Bieganie zimą – o czym warto pamiętać?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych i zdecydowanie najłatwiej dostępnych sportów. Nie wiesz czy jest to odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu dla Ciebie? Przeczytaj ten tekst! Jeśli jednak wkręciliście się już w bieganie i nie chcecie przerwać tego nawet kiedy za oknem pada śnieg, a temperatury spadają poniżej zera to dobrze trafiliście. Przedstawimy dziś kilka wskazówek dla zimowych biegaczy.

Na początek coś o ubiorze

Bieganie zimą jest o tyle skomplikowane, że bardzo łatwo jest ubrać się nieodpowiednio. Z jednej strony jak założymy na siebie zbyt mało to zmarzniemy i możemy się przeziębić. Z drugiej strony nie możemy ubrać się tak jak na spacer, bo będzie nam niewygodnie i szybko się zgrzejemy. Zdecydowanie najważniejsze jest wybieranie ubrań, które oddychają. Zrezygnujmy z koszulek i bluz, które wykonane są z bawełny. O wiele lepiej założyć bieliznę termoaktywną. Nie możemy zapominać o czapce, rękawiczkach i czymś na szyję. Bardzo ważne są też grube skarpety. Ważna zasada mówi, że powinniśmy ubrać się tak, jakby na dworze było 10 stopni więcej, żeby się nie przegrzać podczas biegania.

Co z rozgrzewką i rozciąganiem?

Bardzo ważne jest, żeby nie zapominać o rozgrzewce. Najlepiej jednak będzie zrobić ją w domu. Warto przeprowadzić ją dosyć dynamicznie. Kilka podskoków, wymachów ramion i pajacyków będą idealne. Dzięki temu wyjdziemy na dwór już trochę rozgrzani i nasz organizm nie przeżyje szoku w związku z temperaturą. Nie zapominajmy jednak o kilku ćwiczeniach na stawy skokowe i kolanowe. Nie ważne czy biegamy latem, czy zimą, na pewno nie chcemy doprowadzić do ich naciągnięcia. Rozciąganie po bieganiu także zróbmy już w domu. Nie będziemy musieli spieszyć się i robić tego po łebkach, żeby tylko nie marznąć.

Czy warto biegać zimą?

Bardzo dużo mówi się o tym, że bieganie w okresie zimowym zwiększa naszą odporność. Jest w tym sporo prawdy. Uprawiając jakikolwiek sport kiedy na dworze jest zimno nasz organizm musi działać na wyższych obrotach. Podobnie jest z morsowaniem, które sprawia, że nasze serce jest mocniejsze, a układ krążenia wydajniejszy. Dodatkowo biegając bez względu na porę roku utrzymamy mięśnie w takiej samej formie.

Pamiętajmy jednak, żeby nie biegać na siłę i jeśli pojawiają się silne mrozy to odpuścić. Zamiast tego możemy zrobić kilka ćwiczeń w domu, zamiast narażać się na chorobę.