Ciekawostki o sporcie

Ciekawostki o sporcie

Od dawna ludzie uprawiają wszelkiego rodzaju sport. Wiedza ludzi na temat każdej dyscypliny sportu jest niezwykle rozległa, ale jest kilka ciekawostek, z których dość niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Sześciominutowy mecz

Pierwszy mecz piłki nożnej w Polsce trwał zaledwie kilka minut, a odbył się we Lwowie w 1894 roku. W spotkaniu wzięły udział zespoły Sokoła Lwów oraz Sokoła Kraków. Gospodarze jedynego gola w meczu zdobyli w szóstej minucie i na tym się to starcie zakończyło. Nikt wtedy jeszcze nie znał zasad gry, więc obie drużyny umówiły się, że zagrają do pierwszej bramki.

Złote medale

Pierwszy złoty medal wręczono na igrzyskach w St. Louis w 1904 roku, ale już w 1912 roku zaprzestano odlewania złotych krążków. Do dzisiaj to najwyższe wyróżnienie to pozłacane srebro i zawiera tyle samo srebra, co medal srebrny, przyznawany za drugie miejsce.

Golf w kosmosie

Golf oficjalnie jest pierwszym sportem, w jaki zagrano w kosmosie. W 1971 astronauci misji Apollo 14, Alan Shephard i Edgar Mitchell, oprócz zebrania próbek z Księżyca rozegrali również partię golfa. To wydarzenie zostało nazwane pierwszą olimpiadą księżycową.

Najdłuższa gra w szachy

Żeby grać w szachy trzeba czasem wykazywać się dużą dozą cierpliwości. Najdłuższa parta szachów została rozegrana w Belgradzie w 1989 roku. Gracze wykonali wtedy 269 ruchów w 20 godzin gry. Najdłuższy mecz rozciągnięty w czasie miał miejsce w latach 1984-85. Anatolij Karpow i Garri Kasparow walcząc o mistrzostwo świata, rozegrali 48 partii rozłożonych na 159 dni.