Czym różni się unihokej od hokeja?

Być może część z Was pomyśli, że różnica jest oczywista i jest to tylko podłoże. Gra w hokeja ma miejsce na lodowisku, natomiast unihokej jest na boisku. Nie jest to jednak jedyna różnica i możecie zdziwić się ile czynników jest innych.

Boisko

Jak już wspomnieliśmy – największą różnicą jest boisko. Różni się ono przede wszystkim podłożem, ale nie tylko. Inna jest również jego wielkość. Boisko na lodzie do hokeja ma wymiary 61 x 30 m. Grając w unihokeja mamy o wiele mniej miejsca, ponieważ boisko ma 40 x 20 m.

Kij i krążek

Jak wszyscy doskonale wiemy, w hokeja gra się kijem i strzela się do bramek krążkiem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku unihokeja, gdzie po boisku toczy się piłka. Nie jest to zwykła piłka o obojętnie jakiej wielkości i strukturze. Musi być wykonana z plastiku, mieć średnicę 72 mm, ważyć dokładnie 23 gramy i mieć 26 otworów, a każdy 10 mm średnicy. Dodatkowo różnicę znajdziemy w kiju do gry. Grając w hokeja mamy kij drewniany, w unihokeju spotkacie się natomiast z kijem, który wykonany jest z plastiku albo lekkiego włókna węglowego. Dzięki temu jest on dużo lżejszy i mniej niebezpieczny. Z tego powodu też zawodnicy unihokeja, w przeciwieństwie do hokeistów, nie muszą nosić ogromnej ilości ochraniaczy na ciało. Do tego zobowiązany jest jedynie bramkarz.

Pozostałe różnice

To jednak nie jest wszystko i znajdziemy jeszcze kilka drobnych różnic między hokejem a unihokejem. Jedną z nich jest długość przerw – hokeiści mają 15 minut, natomiast w unihokeju przerwy trwają 10 minut. Dodatkowo jest inny czas dogrywki, jeśli na koniec meczu jest remis. Hokejowa trwa 5 minut, unihokejowa – 10. W obydwu przypadkach kończy się ona po pierwszym strzelonym golu. Co ciekawe inny jest również sposób liczenia czasu. Każda tercja, zarówno w hokeju na lodzie jak i w unihokeju, trwa 20 minut. Różni się natomiast sposób liczenia czasu. W hokeju liczy się tylko realny czas gry i na każde zatrzymanie gry przez sędziego, czas się stopuje. W unihokeju nie robi się tego. Wyjątkiem są 3 ostatnie minuty każdej tercji.

Jak widzicie różnic jest sporo. Mówi się, że unihokej jest o wiele łagodniejszy niż hokej na lodzie, jednak nie jest aż tak popularny. W przeciwieństwie do hokeja – nie jest on dyscypliną Olimpijską, ponieważ nie ma wystarczającej ilości krajów, które wystawiłyby swoją reprezentację. Miejmy nadzieję, że niedługo się to zmieni.