Sławni sportowcy – Robert Kubica

Sławni sportowcy – Robert Kubica

Kto nie lubi szybkich aut? Emocje, adrenalina, a to wszystko na torze wyścigowym. Człowiek, którego chcemy Wam przedstawić, z pewnością to wszystko uwielbia. Jest nim Robert Kubica, którego mogliśmy poznać już kiedyś na torach Formuły 1.

W tym wpisie dowiecie się między innymi kim jest Robert Kubica, jak potoczyła się jego kariera. Jakie osiągnięcia i wyróżnienia udało się mu zdobyć. Zapraszamy!

Robert Kubica urodził się 7 grudnia 1984 roku w Krakowie. Swoją przygodę z jazdą, zaczął już jako sześcioletnie dziecko, jeżdżąc na gokartach. Jego tata od początku go wspierał w jego pasji (niestety rozstał się ze swoją żoną, mamą Roberta). Zakupił mu nawet gumowe pachołki, żeby miał na czym ćwiczyć. Młody Kubica jeździł także do Kielc i Wyrazowa na bardziej profesjonalne treningi.

Wysiłek się opłacił, ponieważ po zdobyciu odpowiednich uprawnień, Robert Kubica zaczął wygrywać kolejne zawody krajowe. To mu nie wystarczyło.

Mając trzynaście lat wyjechał do Włoch, gdzie nadal kontynuował treningi i rozwój swojej kariery. Jego tata musiał nawet wziąć kredyt, żeby pozwolić synowi na dalsze starty w różnych zawodach. Opłaciło się to, ponieważ Kubica odnosił sukcesy. Znakiem, który go wyróżniał od innych był po prostu biały, nieozdobiony kask.

Jego praca i treningi zaczęły przynosić efekty.

Co udało się mu osiągnąć?

Przede wszystkim był pierwszym Polakiem, który zadebiutował na Grand Prix na Węgrzech. Jest jedynym Polakiem, który wygrał wyścig Formuły 1. To zwycięstwo miało miejsce w 2008 roku, w Kanadzie. Wygrał także dość prestiżową Formułę Renault 3.5 w 2005 roku.

Niestety zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Podczas rajdu Ronde di Andora w 2011. To na jakiś czas wykluczyło go całkowicie z wyścigów. Do Formuły 1, w roli kierowcy, wrócił ponownie w 2019 roku. Mamy nadzieję, że będzie tam osiągał ogromne sukcesy. Wielką siłę, wolę walki i chęć powrotu na tor, z pewnością dodali mu jego kibice, którzy potrafią podróżować za nim po całym świecie i razem z nim przeżywać wszystkie wyścigi i rajdy. Popularność przyniosła mu z pewnością dyscyplina, jaką się zajmuje, a także fakt, że nie ma tam drugiego Polaka.

Jest także dość mocno obecny w kulturze. Jego postać pojawiała się w kilku filmach, a także serialach. Powstało o nim wiele dokumentów, a nawet książek.

Robert Kubica dość mocno chroni swoje życie prywatne, nie ma zbyt wielu informacji na ten temat. Z pewnością jednak jest przykładem, który pokazuje, jak ważna jest wola walki, niepoddawanie się przeciwnością i trudnościom, a także ciągła walka o siebie i swoje marzenia.