Joga dla początkujących! Poznaj ją!

Joga dla początkujących! Poznaj ją!

Choć zazwyczaj, jeśli myślimy o sporcie, przychodzi nam na myśl jakiś sport drużynowy. Piłkarze, piłka i spocone, umięśnione ciała. Ewentualnie pomyślimy o jakiejś tenisistce, siatkarzu, skoczku narciarskim. A czy ktoś pomyślał o jodze? ?

 Choć wiele osób sprzecza się, czy joga to sport, aktywność fizyczna, czy może po prostu część kultury Wschodu, dzisiaj postanowiliśmy ją Wam przedstawić. Uważamy, że każde ruszenie ciałka z kanapy jest dobre i ważne dla organizmu. Dlatego też jogę uznajemy za sport, który może wykonywać niemal każdy.

Joga, według swoich założeń, to nie tylko trening, ale także i odpoczynek dla psychiki. Jest znana od wieków i jak już wspominaliśmy, wywodzi się w Indii. W jej skład wchodzi kilka ścieżek, jednak coraz częściej pomija się filozofię, którą joga ze sobą niesie i traktuje się ją jako rodzaj ćwiczeń, podczas których są obecne tylko niektóre elementy kultury Wschodu.

Joga w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Można powiedzieć, że zapanowała na nią pewnego rodzaju „moda”. Już nie tylko siłownie mają ją w swojej ofercie, ale także i w mniejszych miejscowościach są prowadzone z niej zajęcia. Także na przykład na Youtubie pełno jest filmików, które pokazują poszczególne pozycje, dzięki czemu można samodzielnie, w domu opanować sztukę uprawiania jogi.

Co warto wiedzieć chcąc uprawiać jogę? Jedną z najważniejszych kwestii jest oddech. Aby ćwiczenia były efektywne, trzeba opanować techniki oddechowe, właściwe dla jogi. Ich nauka na pewno zajmie trochę czasu, ale warto go poświęcić.

Aby praktykować jogę, wcale nie trzeba być rozciągniętym i wysportowanym. Na początku można zacząć od bardzo prostych pozycji. Jeśli poczujemy, że potrzebujemy więcej, można nauczyć się kolejnych i kolejnych.

Warto również wspomnieć, że jogę najlepiej uprawiać bez butów. Co do ubrania, powinno być jak najbardziej luźne. To ważne, bo nic nie powinno nas ograniczać ani przeszkadzać. Jedyne, co może się przydać to specjalna mata, która poprawi komfort Twoich ćwiczeń. Poprawi też bezpieczeństwo, bo podczas uprawiania jogi, można łatwo się poślizgnąć.

Osoby, które uprawiają jogę lub planują rozpocząć z nią przygodę, już po kilku sesjach docenią jej zalety. Ciało staje się bardziej odprężone, samopoczucie lepsze. Łatwiej jest się cieszyć życiem, odczuwa się wewnętrzy spokój. Zwłaszcza, jeśli jogę potraktujemy nie tylko jako ćwiczenia fizyczne, ale dołożymy do tego chociaż elementy filozofii Wschodu.