Jazda konna – kiedy jest odpowiedni czas na naukę?

Jazda konna – kiedy jest odpowiedni czas na naukę?

Jeździectwo to niezwykle fascynujący sport, który jednocześnie nie należy do najprostszych i najtańszych. Bardzo często małe dzieci mówią, że chcą jeździć na kucykach i czasem kończy się na kilkunastominutowym oprowadzaniu. Pamiętajcie jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i jeszcze częściej dzieci takie chcą kontynuować naukę i zacząć jeździć samodzielnie. Czy wiecie jak powinniście przygotować się, lub swoje dzieci, na pierwsze jazdy i kiedy jest na to najlepszy moment?

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki?

W przeciwieństwie do wielu innych sportów, przy nauce jazdy konnej wcale nie uznaje się, że im wcześniej tym lepiej. Pamiętajmy, że konie to żywe stworzenia, które nie należą do najmniejszych, a podczas jazdy na nich trzeba mieć nad nimi kontrolę. Nawet jeśli przez pierwszych kilka albo kilkanaście jazd, instruktor będzie cały czas trzymał konia, to jednak nie możemy w 100% zaplanować i przewidzieć co się podczas lekcji wydarzy. Czasem mówi się, że minimalny wiek na pierwsze lekcje, a nie oprowadzanie, to 4 lata. Pamiętajcie jednak, że w przypadku tego sportu nie ma wieku maksymalnego. Dopóki dobrze się czujecie i nie macie przeciwwskazań ze względu na zdrowie to możecie śmiało zaczynać naukę.

Jak wyglądają pierwsze lekcje?

Na samym początku lekcje odbywają się na lonży. Lonża to długa taśma, która z jednej strony przypięta jest do ogłowia, które ma koń, a z drugiej trzymana jest przez instruktora. Uczeń siedzi więc samodzielnie na koniu i może skupić się na wykonywaniu ćwiczeń, a instruktor ma nad nimi ciągłą kontrolę. Koń porusza się po okręgu dookoła niego. Na samym początku przygody z jeździectwem najważniejsze będzie utrzymanie równowagi na koniu. Nie zdziwcie się więc jeśli instruktor będzie Wam kazał dosięgać uszu i ogona konia, albo schylać się do swoich kostek. Na pierwszych lekcjach nauczycie się również anglezować. Jest to ruch, który wykonuje się podczas kłusu konia. Jazda na lonży może potrwać kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lekcji. Instruktor musi być pewny, że będziecie mogli sami zapanować nad koniem, zanim pozwoli Wam samodzielnie poruszać się na placu. Pamiętajcie również, że trenując jazdę konną tak naprawdę uczycie się cały czas. To nie jest tak, że po tym jak nauczycie się panować nad koniem we wszystkich chodach i skakać to będziecie umieli całkowicie wszystko.

Jazda konna to piękny, ale również bardzo wymagający i na dodatek drogi sport. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybrać się na przynajmniej jedną lekcję do pobliskiej stadniny.