Sławni sportowcy – Irena Szewińska

Sławni sportowcy – Irena Szewińska

W 1974 roku jedna z agencji prasowych ogłosiła jedną z Polek najlepszą sportsmenką na świecie… Wiecie lub domyślacie się o kogo może chodzić? Mowa oczywiście o Irenie Szewińskiej. Ta pani, to najbardziej utytułowany polski sportowiec w historii. Nie tylko w Polsce jest uważana na wybitną postać lekkoatletyki, z którą była związana. Także świat doceniał jej wyniki.

Kim była Irena Szewińska? Jak wyglądała jej kariera, przebieg i najważniejsze osiągnięcia?

Jak zawsze zacznijmy od początku, czyli od dzieciństwa…

Irena Szewińska (jej nazwisko panieńskie to Kirszenstein) urodziła się 24 maja 1946 maja w Leningradzie. Jej tata pochodził z Warszawy, a mama z Kijowa. W 1947 roku, zdecydowali się razem z małą Ireną na przeprowadzkę z Leningradu, do Warszawy. Niestety, w 1953 roku, rodzice rozwiedli się, a przyszła olimpijka trafiła pod opiekę swojej mamy.

Jej pierwsze spotkanie z lekkoatletyką miało miejsce w 1960 roku, kiedy Irena miała już 14 lat i dołączyła do grupy uczniów, którzy zajmowali się tą właśnie dyscypliną sportu. Wstąpiła do klubu sportowego „Polonia” w Warszawie. W 1962 roku zaczęła odnosić pierwsze sukcesy… I jakoś tak wyszło, że Irena Szewińska, dzięki swojej ciężkiej pracy i wysiłkowi, do tej pory jest najbardziej utytułowaną sportsmenką w Polsce…

Z wiadomych względów nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich jej osiągnięć, ale przedstawimy te najważniejsze. Zdobyła aż 7 medali na Igrzyskach Olimpijskich, w tym 3 złote. Warto też wiedzieć, że miało to miejsce na czterech kolejnych Igrzyskach pod rząd, zaczynając od 1964, następnie 1968, 1972, na 1976 kończąc. Aż dziesięć razy była także medalistką Mistrzostw Europy. W naszych krajowych Mistrzostwach Polski zdobyła 24 medale! A to tylko niektóre z jej osiągnięć ? Jak wiadomo, tak uzdolniona osoba, wielokrotnie reprezentowała Polskę w różnych imprezach, wydarzeniach.

Irena Szewińska dziesięć razy poprawiała rekordy świata. Nie tylko w biegach na 100, 200 lub 400 metrów, ale także dwukrotnie w sztafecie.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też licznych wyróżnień i odznaczeń. Cztery razy została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski. W 2016 roku otrzymała także najwyższe możliwe Polskie odznaczenie, czyli Order Orła Białego. Otrzymała także odznaczenia w innych państwach, takich jak Japonia czy Senegal.

Będąc tak świetną zawodniczką, wielokrotnie była wyróżniana w plebiscytach, przeglądach. Tutaj warto naprawdę podkreślić to, że nie tylko Polska ją doceniała, ale cały świat ją szanował i podziwiał.

Karierę zakończyła w 1980 roku, nigdy jednak nie rozstała się z lekkoatletyką.

Zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, była także jego Prezeską. Pełniła wiele prestiżowych funkcji związanych z tym, co robiła przez całe swoje życie.

Niestety ta wybitna postać świata lekkoatletyki odeszła od nas 29 czerwca 2018 roku. Zmarła w Warszawie i tam też została pochowana na Powązkach, w Alei Zasłużonych. Irenę Szewińską na Mszę pogrzebową przyszły pożegnać najważniejsze osoby w państwie, sportowcy, ludzie związani z Komitetem Olimpijskim, a obchody miały charakter państwowy.

Pomimo tego, że tak wybitnej osoby nie ma już z nami, pamięć o niej trwa nadal. Do tej pory nikomu nie udało się otrzymać tylu medali i nagród, co jej.