Sławni sportowcy – Agnieszka Radwańska

Sławni sportowcy – Agnieszka Radwańska

Tej pani chyba nikomu nie trzeba zbytnio przestawiać ? Jedna z najlepszych polskich, współczesnych tenisistek. Choć podjęła już decyzję o zakończeniu kariery, z pewnością jej sportowe osiągnięcia i ją samą, jeszcze przez lata wszyscy będą wspominać. Oczywiście mowa tutaj o Agnieszce Radwańskiej.

Kim jest? Jakie są jej największe osiągnięcia i wyróżnienia? Z czego zasłynęła w tenisowym świecie? Dowiedzie się dokładnie już niebawem…

Agnieszka Radwańska  6 marca 1989 roku w Krakowie. Od dziecka w jej rodzinie obecny był sport. Warto wiedzieć, że jej młodsza siostra Urszula także gra zawodowo w tenisa. Swoje dzieciństwo spędziła w Niemczech, gdzie jej tata był trenerem jednej z drużyn. To tam właśnie zaczęła swoją przygodę z tenisem, odbyła swój pierwszy trening, a także wygrała pierwszy dziecięcy turniej.

Jej kariera powoli się rozwijała. Agnieszka Radwańska zdobywała kolejne nagrody i medale, także te drużynowe.

W 2005 roku została oficjalnie profesjonalną zawodniczką. Od tego momentu zapewne, zaczęła na poważnie traktować grę i wiązać z nią swoją przyszłość.

Agnieszka Radwańska ma na swoim koncie kilka znaczących sukcesów. Jakich?

Do najważniejszych z pewnością należą udziały w takich imprezach jak Wimbledon czy turnieje WTA, czyli zawodów organizowanych przez Women’s Tennis Association, największą organizację działającą na rzecz tenisa kobiet. Aż 20 razy na tego typu imprezach zdobyła złoty medal. Trzy razy reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, w 2008, 2012 i 2016 roku. Zdobyła także kilka prestiżowych nagród między innymi za swoje zagrania tenisowe, działalność w mediach społecznościowych czy nagrodę ulubionej tenisistki publiczności. Udało się jej dotrzeć do finału wspomnianego już Wimbledonu, co czyni ją drugą osobą z Polski, która tego dokonała. Przed nią zrobiła to w 1937 roku Jadwiga Jędrzejowska.

Jakimi odznaczeniami może się pochwalić?

Za swoją działalność otrzymała w 2018 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 2013 roku, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymywała także różne nagrody za udział w plebiscytach i konkursach.

Agnieszka Radwańska postanowiła zakończyć swoją karierę, ogłaszając to 14 listopada 2018. Skarżyła się wtedy na ból prawej stopy, przez co nie mogła trenować.

Po zakończeniu kariery otworzyła hotel w Krakowie, w którym pokoje nawiązują do miejsc, gdzie rozgrywane są najważniejsze turnieje tenisowe. W planach Agnieszki jest otworzenie całej sieci takich hoteli.

W ciągu całej swojej kariery, wszystkich turniejów, zawodów, zarobiła kwotę 27 683 807 dolarów amerykańskich! Tym samym znalazła się na 9 miejscu, pod względem zarobionych na grze pieniędzy.

W tym roku urodziła syna, Jakuba. Jej partnerem życiowym jest wieloletni trener i partner w grze, Dawid Celt.

Agnieszka Radwańska z pewnością jest wybitną tenisistką, która na długo zostanie w pamięci swoich fanów. Niektórzy uważają, że Iga Świątek, która ostatnio także osiąga sukcesy w tenisie może być jej godną następczynią. Czas pokaże…