Sławni sportowcy – Anita Włodarczyk

Sławni sportowcy – Anita Włodarczyk

Zdecydowanie w naszej serii nie mogło zabraknąć tej postaci ze świata lekkoatletyki. Nie będzie to jednak osoba związana z biegami, skokiem o tyczce ani chodem. Ta pani rzuca kulą. Chodzi nam oczywiście o Anitę Włodarczyk, postać, dzięki której dwadzieścia siedem wyników na trzydzieści najlepszych w historii, należy do jeden osoby. Tak. Jest to możliwe ?

Standardowo zaczniemy od początku. Jak się rozwijała? Jakie ma osiągnięcia? Tego wszystkiego dowiecie się już za chwilę.

Anita Włodarczyk urodziła się 8 sierpnia 1985 w Rawiczu. Od najmłodszych lat związana była ze sportem. Najpierw jednak trenowała żużel na rowerze. Nie przeszkadzało jej to osiągać pierwszych sukcesów w lekkoatletyce. Na początku zajmowała się nie rzutem młotem, a dyskiem.

Od 2002 roku zaczęła trenować rzut młotem, w lokalnym klubie Kadet Rawicz, w którym związana była do 2004 roku. Później trenowała w klubie sportowym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie studiowała, aż do 2009 roku. Następnie przez moment nie występowała pod żadnymi barwami. W 2011 roku, wstąpiła do klubu Skra Warszawa, gdzie trenuje do dziś.

Jej największe sukcesy to z pewnością pobijanie kolejnych rekordów i udowadnianie, że można być coraz to lepszym i lepszym ? Ostatni rekord świata podbiła 28 sierpnia 2016 roku, w Warszawie, na Memoriale Kamili Skolimowskiej. Rzuciła wtedy kulą na 82,98 metra. Oddała tym samym hołd swojej tragicznie zmarłej przyjaciółce. Anita pobijała wszystkie te rekordy, wykonywała najlepsze rzuty i zdobywała najważniejsze nagrody, w rękawicy należącej do Kamili Skolimowskiej, innej olimpijki, z którą była bardzo związana.

Do najważniejszych sukcesów można zaliczyć dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich i cztery na Mistrzostwach Świata.

Podobnie jak jej inny sławni koledzy i koleżanki, ona także była nominowana do różnego rodzaju przeglądów, plebiscytów czy konkursów na najlepszego sportowca.

W 2016 roku za pracę pod tytułem „Ewolucja rzutu młotem jako konkurencji lekkoatletycznej” otrzymała tytuł magistra.

Anita Włodarczyk jest z pewnością osobą, która zasługuje na wyróżnienie i szacunek za to, co robi dla sportu.