Sławni sportowcy – Kamil Stoch

Sławni sportowcy – Kamil Stoch

Za oknami w niektórych miejscowościach Polski można już zobaczyć śnieg. W tym wpisie poruszymy, po raz kolejny, temat skoków narciarskich i przedstawimy kolejnego wybitnego skoczka. Był już Adam Małysz, który zakończył swoją karierę, teraz więc czas na kogoś, kogo nadal możemy oglądać w powietrzu. Powinniście już wiedzieć o kim mowa ? Oczywiście o Kamilu Stochu, którego możemy już oglądać przy okazji rozgrywanego właśnie Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Kim jest? Skąd pochodzi? Jaka jest historia jego kariery? Jakie ma osiągnięcia i wyróżnienia?

Zapraszamy do lektury!

Jak zawsze zaczniemy od początku, to właśnie dzieciństwo najczęściej ma wpływ na dalszy rozwój kariery.

Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Swoje dzieciństwo spędził w pobliskim Zębie. W 2012 roku, na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie otrzymał tytuł magistra wychowania fizycznego. Jego żoną od lat jest Ewa Bilan-Stoch.

Pierwszy raz kontakt z nartami miał w wieku 3 lat, a pierwsze prób skoków podjął, kiedy miał 4 latka. Oczywiście nie było w tym nic z profesjonalizmu, który prezentuje teraz. Były to raczej zabawy z kolegami. Jak widać, nawet takie aktywności w dzieciństwie mogą dać początek mistrzostwu ?

Już od czasów szkolnych brał udział w różnego rodzaju konkursach skoków narciarskich, tych organizowanych przez szkołę, a także przez różne inne podmioty. Podobnie jak Adam Małysz, przez moment zajmował się kombinacją alpejską, jednak z czasem zdecydował się tylko na skoki na nartach. Wygrywał konkursy nie tylko w Polsce, ale także i za granicą, na przykład w Czechach czy Niemczech.

Jego kariera sportowa powoli się rozwijała…

W 2004 roku po raz pierwszy zadebiutował jako reprezentant Polski w Pucharze Świata w Zakopanym. Jak to zazwyczaj bywa, nie od razu zaczął osiągać sukcesy. Teraz jednak ma ich na swoim koncie całkiem sporo, a zapowiada się, że będą jeszcze kolejne.

Cztery razy zostawał Mistrzem Olimpijskim. Trzy złote medale zdobył skacząc indywidualnie, a jeden brązowy wywalczył z całą drużyną. W 2013 roku został Mistrzem Świata w skokach, a w roku ubiegłym (2019) wicemistrzem. Dwa razy udało się mu zdobyć Puchar Świata w skokach. Jako jednej z dwóch osób w całej historii skoków narciarskich (poza Svenie Hannawaldzie) udało się mu podczas Turnieju Czterech Skoczni, wygrać wszystkie zawody. Na Mistrzostwach Polski zdobył w sumie 23 medale. Przyczynił się także do zdobywania medali w skokach drużynowych. To tylko niektóre z osiągnięć Kamila Stocha ?

Do Kamila Stocha należy aktualny rekord Polski w skokach i wynosi on 251,5 metra.

Co jeszcze osiągnął Kamil Stoch?

Został odznaczony dwukrotnie Orderem Odrodzenia Polski, a także ma kilka innych odznaczeń. Podobnie jak inni wielcy polscy sportowcy, może pochwalić się licznymi wygranymi w plebiscytach i przeglądach. Doczekał się także swojej serii znaczków pocztowych. Angażuje się także w działalność charytatywną. Jest związany między innymi ze Szlachetną Paczką czy fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Sezon dla Kamila Stocha dopiero się zaczyna. Mamy nadzieję, że pokaże i w tym roku, mimo koronawirusowych warunków,  na co go stać.