Poznaj 10 zasad zdrowego stylu życia!

Poznaj 10 zasad zdrowego stylu życia!

Coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia. To nie tylko dobrze zbilansowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Choroby cywilizacyjne są przyczyną śmierci wielu młodych osób. Zbędne kilogramy mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób i dolegliwości. Przetworzona żywność, fast foody, obżarstwo – wszystko to może zakłócić prawidłową pracę organizmu. Chemia znajdująca się w produktach spożywczych może skutkować rozmaitymi zmianami hormonalnymi, które negatywnie wpływają na m.in. płodność. Zastanawiasz się, jak zacząć żyć świadomie? Nie masz pojęcia, na jakie czynniki zacząć zwracać uwagę? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Pamiętaj, że zmiany mogą być wprowadzane stopniowo.

1. Rezygnacja z papierosów

Nie od dziś wiadomo, że papierosy szkodzą zdrowiu. Dym tytoniowy dostarcza około cztery tysiące toksycznych związków – aż 40 z nich mogą wywoływać raka. Mowa tutaj o m.in. acetonie, arsenie, tlenku węgla, butanie, cyjanowodorze. Wystarczy 20 minut niepalenia, aby ciśnienie krwi zostało unormowane. Oczywiście to tylko pierwszy krok do zmian. Po około 25 godzin abstynencji rozpoczyna się proces oczyszczania psu. Usuniecie nikotyny z organizmu następuje po mniej więcej trzech dniach. Plusem jest również wyraźniejsze odczuwania smaków oraz zapachów. Trzeba pięć lat bez papierosów, aby obniżyć ryzyko wystąpienia raka płuc, przełyku, krtani czy też jamy ustnej o 50%. Kolejną zaletą jest niższe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Oczywiście – rzucenie nałogu nie zawsze jest proste. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej poradni. Specjalista podpowie, jaka metoda rzucenia nałogu przyniesie najlepsze rezultaty. Ci, którzy są w trakcie odstawiania nikotyny, powinni zacząć sprawiać sobie drobne przyjemności. Wynika to z faktu, ze wspomniana substancja stymuluje ośrodek nagrody w mózgu. Nagła zmiana jest dla palacza drastyczna. Właśnie dlatego niektórzy uważają, że dobrze jest rzucać palenie stopniowo.

2. Unikanie dymu papierosowego

Okazuje się, że nie tylko czynne palenie szkodzi zdrowiu. Przebywanie w otoczeniu palaczy również stanowi znaczące obciążenie dla organizmu. Smużka z zapalonego papierosa może być o wiele bardziej toksyczna niż dym, którym zaciąga się osoba paląca! W dużej mierze wynika o z faktu, że znajduje się w nim około 35 razy więcej dwutlenku węgla. Zawartość nikotyny jest średnio 4 razy wyższa. Wszystko to sprawia, że bierne palenie jest równie szkodliwe, co czynne. Niestety wiedzą o tym tylko nieliczni. Choroby odtytoniowe są powszechnie spotykane. Występują one nawet u tych, którzy nigdy nie zapaliły papierosa! Ważne jest, aby unikać przebywania w pomieszczeniach, w których znajdują się palacze. Ponadto, dym tytoniowy musi zostać wywietrzony. Utrzymuje się on we wnętrzu budynku przez długi czas. Nagminne przebywanie w zadymionych miejscach podnosi ryzyko wystąpienia udaru, chorób płuc czy też zawału. Nie można również nie wspomnieć o konieczności ochrony dzieci! Najmłodsi również mogą być biernymi palaczami – jest to przejaw nieodpowiedzialności opiekunów.

3. Utrzymanie prawidłowego BMI

Nadwaga lub otyłość stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia. Właśnie dlatego należy dążyć do tego, aby poziom BMI znajdował się na prawidłowym poziomie. W walce ze zbędnymi kilogramami może pomóc dietetyk. Specjalista doskonale wie, w jaki sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wzmocnić organizm. Jedno jest pewne – głodówki działają wyczerpująco. Wywołują one efekt odwrotny do zamierzonego. Ich skutkiem jest najczęściej powrót nadprogramowych kilogramów ze zdwojoną siłą. Jeśli masz do zrzucenia 15-20 kg lub więcej, to zgłoś się do profesjonalisty. Dzięki temu unikniesz wielu nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do m.in. zaburzeń hormonalnych, upośledzenia pracy wątroby i układu pokarmowego, nadmiernego wypadania włosów, problemów skórnych, łamliwości paznokci, a także wielu innych. Ci, którzy mają tendencję do tycia powinni pamiętać o wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych na stałe.

4. Codzienna aktywność fizyczna

Wiadomym jest, że nie dla każdego sport to przyjemność. Dla niektórych trening na siłowni wydaje się być największą karą. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy znaleźć formę aktywności fizycznej, która jest dopasowana do indywidualnych preferencji, a także kondycji organizmu. Godne polecenia są regularne spacery, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie, jogging. Możliwości jest wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ruch to zdrowie! Nie tylko pozwala utrzymać optymalną wagę, ale również poprawia samopoczucie. Wynika to z faktu, że podczas ćwiczeń w organizmie wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wysiłek fizyczny dotlenia mózg, obniża poziom niezdrowego cholesterolu, a także wspomaga pracę gospodarki insulinowej. Dobroczynnie wpływa także na mózg, co jest szczególnie ważne dla uczniów, studentów, osób pracujących umysłowo, seniorów.

5. Eliminacja niezdrowej żywności

Niezdrowa żywność jest obecna niemal na każdym kroku. Warto pamiętać o powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. Priorytetem jest odrzucenie fast foodów, żywności typu instant, słodyczy, tłustych i przesłodzonych dań, alkoholu. Oczywiście nie można popadać w skrajności. Pizza lub tabliczka czekolady nie wywoła negatywnych zmian w organizmie, jednak należy zachować umiar. Warto, aby wdrożyć do codziennego menu produkty z błonnikiem. Usprawniają one procesy trawienne, a tym samym przyspieszają eliminację toksyn. Trzeba wiedzieć, że efektywnie pracujący układ pokarmowy to podstawa szczupłej sylwetki. Błonnik sprawia, że w mikroflorze jelitowej gromadzi się większa ilość związków odżywczych. Podczas przygotowywania posiłków nie należy przesadzać z przyprawami (dotyczy to również soli). Zdrowym zamiennikiem jest sól. Mięso czerwone w nadmiarze również nie jest polecane. Ludzki organizm potrzebuje białka zwierzęcego, jednak w optymalnych ilościach.

6. Picie dużej ilości wody

Nawodnienie organizmu to podstawa. Każdy człowiek powinien przyjmować minimum 1,5-2,5 l płynów dziennie (dokładne zapotrzebowanie zależy od wzrostu, masy ciała, aktywności, wieku, a także wielu innych czynników). Odwodnienie to stan groźny dla zdrowia. Ponadto, brak dostatecznej ilości cieczy może spowodować szybsze męczenie się, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także wiele innych dolegliwości. Warto wspomnieć, że wody nie można zastąpić słodzonymi sokami czy też napojami gazowanymi. Ci, którzy nie lubią płynów o neutralnym smaku, mogą zakupić wodę smakową.

7.  Ograniczenie alkoholu

Niektórzy uważają, że wino dobroczynnie wpływa na układ krwionośny. Należy jednak wiedzieć, że ta teoria nie znalazła potwierdzenia w badaniach klinicznych. Rozsądniej jest pić alkohol jedynie okazyjnie. Napoje procentowe spożywane w dużych ilościach są szkodliwe – mogą doprowadzić do uzależnienia, które traktowane jest jako choroba. Nie można również nie wspomnieć o zaburzeniach pracy układu krążenia, które skutkują m.in. nadciśnieniem tętniczym, udarem mózgu czy też zaburzeniem rytmu pracy serca. U osób regularnie spożywających alkohol ryzyko wystąpienia chorób wątroby jest o wiele wyższe. Dotyczy to również zachorowań na nowotwór piersi, krtani, jamy ustnej.

8. Ochrona przed słońcem

Słońce stanowi źródło witaminy D3, która jest potrzebna do prawidłowej pracy organizmu. Warto jednak wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może skutkować nowotworem skóry. Ciekawym jest, że każdego roku odnotowuje się około 50 000 przypadków zachorowań (w tym około 2500-3000 to czerniak). Przyjmuje się, że co 10 lat ta liczba będzie się podwajać. Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na zmiany nowotworowe czy też poparzenia słoneczne. Wcześnie wykryte oraz usunięte zmiany zwiększają szansę na wyleczenie choroby. Faktem jest jednak to, że w większości przypadków rak skóry identyfikowany jest dopiero w zaawansowanym stadium. Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy posiadają dużą ilość zmian barwnikowych. Niska tolerancja na słońce także powinna zapalić w głowie czerwoną lampkę. Mając w planach przebywanie na słońcu należy zaaplikować krem ochronny z filtrem. Im wyższe wartość SPF tym lepsza ochrona. Korzystanie z solarium nie jest wskazane nawet okazjonalnie.

9. Troska o psychikę

Psychika ma ogromny wpływ na funkcjonalnie organizmu. Stres zakłóca pracę mózgu oraz narządów wewnętrznych. Zwykle nie da się go uniknąć, jednak można nauczyć się skutecznie walczyć ze szkodliwym napięciem. Osoby żyjące w chronicznym stresie mogą szybko podupaść na zdrowiu. W dużej mierze jest to wynikiem przewlekłego podwyższenia ilości dwóch hormonów – adrenaliny oraz noradrenaliny. Zwiększony poziom kortyzolu zakłóca pracę układu mózgowego odpowiadającego za regulację podstawowych funkcji fizjologicznych. Negatywne emocje (m.in. związane z traumatycznymi przeżyciami) prowadzą do kłopotów z pamięcią i logicznym myśleniem. Trzeba wspomnieć również o zaburzeniach psychicznych, które mogą rozwinąć się dopiero w wieku dojrzałym! Ci, którzy nie potrafią zapanować na swoimi emocjami powinni pomyśleć o wizycie u specjalisty. Dobrze jest także wdrożyć rozmaite techniki redukujące stres (m.in. medytację, masaże, jogę).

10. Dostateczna ilość snu

Problemy ze snem negatywnie wpływają na samopoczucie. Mogą one powodować m.in. zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, przewlekłe bóle głowy. Długotrwała bezsenność może być przyczyną rozwoju poważniejszych chorób. Nie można także nie wspomnieć o zaburzeniach hormonalnych. Bardzo często objawiają się one zwiększonym apetytem, co może skutkować odkładaniem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mała ilość snu to również niższa odporność organizmu. Badania naukowe dowodzą, że wystarczy jedna noc bezsenności, aby obciążyć naturalne mechanizmy obronne organizmu. Zasypianie „na siłę” nie przynosi wymiernych efektów. Znacznie lepiej wyjść z łóżka i spróbować zasnąć ponownie po poczuciu znużenia. Wysypianie się „na zapas” również jest złym pomysłem. Bezpośrednio przed zaśnięciem nie powinno oglądać się telewizji, ani korzystać z urządzeń elektronicznych.