Motywacja w sporcie

Motywacja w sporcie

Temat motywacji w sporcie jest szalenie wręcz ważny. To dzięki niej sportowcy osiągają niesamowite wyniki, a zwykły człowiek, w ogóle wstaje, żeby poćwiczyć lub podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Ten wpis poświęcimy właśnie motywacji, czynnikowi, bez którego osiągnięcie nawet najmniejszego sukcesu byłoby niemożliwe.

Czym w ogóle jest motywacja? To nic innego, jak chęć podjęcia określonego działania. Można ją uznać za pewnego rodzaju przygotowanie do robienia czegoś, nasze wewnętrzne nastawienie do czegoś, co mamy zamiar robić. Zasadniczo, bez niej ani rusz ?

Co robić, żeby być zawsze zmotywowanym, chętnym do podejmowania różnych sportowych wyzwań, brania udziału w wydarzeniach związanych ze sportem? Oto jest pytanie…

Motywować można się na wiele sposobów, dużo zależy od charakteru danego człowieka, tego, jakie ma podejście do życia. Należy zaznaczyć, że można motywować się pozytywnie, czyli nagradzać się, lub negatywnie, czyli karać. Przykład? Pozytywny. Jak pójdziesz na trening i zrobisz go dobrze, dostaniesz batona. Negatywny. Jak nie pójdziesz na trening to nie będzie słodyczy. Wybierz sposób bardziej korzystny dla siebie i wykorzystaj go.

Jak skutecznie się motywować? My mamy na to kilka metod i pomysłów ?

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności, która miałaby trwać dłużej niż ta, którą obiecałeś sobie w Sylwestrową Noc, warto obiecać sobie, że będzie się robiło coś systematycznie i z zaangażowaniem. Po co? Leżąc wieczorem w łóżku może najdą Cię wyrzuty sumienia, że nie zrobiłeś dzisiaj treningu, a przecież sobie obiecałeś i od jutra weźmiesz się do roboty. Będąc w pracy, kiedy najdzie Cię ochota na „coś słodkiego”, przypomnisz sobie, że złożyłeś obietnicę, że ograniczysz słodycze. Tak mniej więcej powinno to działać… Sprawdź i przekonaj się, czy dla Ciebie jest to skuteczna motywacja.

Inną ciekawą metodą jest dokładne i precyzyjne określenie sobie celu, który jesteś w stanie naprawdę osiągnąć. Nie ma sensu mówienie, że chcesz schudnąć. Ma być konkret. Do lata 2021 zrzucę 7 kilogramów. Jasno określony cel, a także czas jego wykonania. W takim wypadku możesz od razu zacząć planować poszczególne etapy swojego, w tym wypadku, zrzucania zbędnych kilogramów. Jeśli nie zdecydujesz co naprawdę chcesz zrobić i kiedy, zawsze będziesz robił to „Jutro, jutro, jutro…”

Jak jeszcze można się motywować?

Ważne w motywowaniu samego siebie jest także radość z małych sukcesów. Kiedyś po 10 minutach treningu miałeś zadyszkę, a dzisiaj jesteś w stanie skończyć ćwiczenia bez zadyszki? To Twój sukces! Ostatnio miałeś problem z wyjechaniem na rowerze pod górę, a dzisiaj idzie Ci to dużo lepiej? To Twój sukces! Widząc małe efekty, nawet czasem osiągane „małymi kroczkami”, jesteś w stanie bardziej uwierzyć, że kiedyś te większe i bardziej spektakularne także nadejdą. Możesz także na przykład robić zdjęcia swojego ciała i obserwować w jaki sposób się zmienia, jak pojawiają się mięśnie, czy jak znikają zbędne kilogramy.

Jeśli chcesz się dobrze zmotywować, rób to z innymi. Czasami obecność drugiego człowieka, czasami szczególnie dla nas ważnego, wpływa pozytywnie na nasze nastawienie i poziom motywacji. Poproś kogoś bliskiego, żeby na przykład codziennie rano wychodził z Tobą pobiegać albo dzwonił codziennie kontrolować Twoje treningi. Z takim motywatorem musi się udać! ?