Ciekawostki o piłce nożnej

Ciekawostki o piłce nożnej

Uważasz się za największego fana piłki nożnej w okolicy? O piłkarzach wiesz wszystko? Pamiętasz składy w poszczególnych meczach, a także ilość strzelonych bramek? Potrafisz po kolei, wymienić imiona i nazwiska trenerów różnych drużyn?

Myślisz, że o piłce nożnej wiesz wszystko? To się zaraz okaże ?

Zapraszamy Cię na wpis poświęcony ciekawostkom ze świata najbardziej popularnej dyscypliny sportowej na świecie, którą niewątpliwie jest piłka nożna. Zapewniamy, że na pewno wśród nich znajdzie się coś, o czym nie miałeś wcześniej pojęcia. Dzięki temu wpisowi możesz spróbować jeszcze bardziej zabłysnąć swoją wiedzą.

Zaczynamy! Oczywiście od początku…

Czy wiesz, że piłka nożna istniała i była praktykowana już 2 300 lat temu w Chinach!? Już wtedy pojawiła się na świecie gra, bardzo zbliżona do tej wersji, którą znamy dzisiaj. Ta chińska jest uważana na najbardziej pierwotną formę gry w piłkę. Co ciekawe, początkowo grano w nią w samodzielnie, a sama gra polegała na wrzucaniu piłki, wypełnionej piórami do kosza mieszczonego nad ziemią.

Czy wiesz, że za twórców współczesnej piłki nożnej są uważani Anglicy. Oficjalnie także uznaje się, że to właśnie w Wielkiej Brytanii powstał pierwsza drużyna związana z tą dyscypliną – FC Sheffield. Została założona w 1857 roku przez grupę oficerów.

Czy wiesz, że dzięki piłce nożnej powstało logo Adidasa? Tak. Dobrze widzisz ? Do czego dokładnie nawiązują te trzy słynne paski? Do trzymania się na stopie pierwszego w historii „korka” piłkarskiego, którego stworzy Adolf Dassler, czyli założyciel wspomnianej już wyżej, formy Adidas. Paski podtrzymujące służyły także jako elementy, które „trzymały razem” całego buta, dzięki czemu się nie rozpadł.

Czy wiesz, że największy wynik, jaki padł kiedykolwiek (to nie żart, taki mecz naprawę się odbył) to aż 149:0. My też byliśmy zdziwieni, jakim cudem mogło się to w ogóle zdarzyć. Okazuje się, że taki wynik padł na Madagaskarze, w 2002 roku. Piłkarze jednej z drużyn, po prostu strzelali sobie cały czas tak zwane „samobóje”, czyli celowali do własnej braki. No dobrze. Zaraz zapytacie, jaki to ma sens? Chodziło o zwrócenie uwagi na problem nieuczciwego i niesprawiedliwego sędziowania jakie wtedy miało miejsce na Madagaskarze. Jak widać, zrobili ro bardzo skutecznie, zapisując się przy okazji w historii świata.

Czy wiesz, że prawie połowa ludności na całym świecie kibicuje swoim drużynom? Można to wywnioskować po wynikach oglądalności Mistrzostw Świata w piłce nożnej, kiedy to przed swoimi telewizorami zasiadają ponad cztery miliardy ludzi, co jest równoznaczne z połową populacji całego świata.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy wiesz, że liczba zawodniczek i zawodników, którzy regularnie grają w piłkę, wynosi aż 280 milionów? Natomiast liczba sędziów, z nadanymi uprawnieniami do sędziowania, na całym świecie wynosi 5 milionów.

Czy wiesz, że Reprezentacja Polski w piłce nożnej nie istnieje „od zawsze”? Powstała oficjalnie dopiero w 1921 roku.

Mamy nadzieję, że choć jedna z tych wszystkich wymienionych przez nas ciekawostek była dla Ciebie nowa ? Warto cały czas szukać nowych informacji, dowiadywać się ciekawych rzeczy, zwłaszcza związanych z taką dyscypliną jak piłka nożna.