Jak unikać urazów i kontuzji? W TRAKCIE ĆWICZEŃ

Jak unikać urazów i kontuzji? W TRAKCIE ĆWICZEŃ

W poprzednim wpisie dowiedzieliście się już jak unikać kontuzji, jeszcze zanim w ogóle zaczniemy ćwiczenie. W tym wpisie będziemy kontynuować ten temat. Specjalnie dla Was, omówimy tym razem sposoby na ograniczenie występowania urazów podczas ćwiczeń.

Pamiętajcie, że kontuzje i urazy wpisane są w część sportowego życia. Jest to temat, na który warto rozmawiać.

Wiecie już, że aby uniknąć kontuzji podczas aktywności fizycznej należy mieć odpowiedni ubiór, w tym buty, związane włosy i usuniętą biżuterię. Potrzebne jest także wykonanie rozgrzewki i odpowiednie przygotowanie mięśni i stawów na wysiłek. Wszystko to już macie zrobione…

Co robić dalej? Ćwiczyć! Ale nie byle jak ?

Podczas ćwiczeń, jeśli chcesz ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazów i kontuzji, pomyśl o szlifowaniu techniki. Najlepiej, jeśli pokaże Ci ją ktoś, kto na co dzień się tym zajmuje i ma do tego odpowiednie uprawnienia. Jednak może to być także ktoś, kto po prostu amatorsko zajmuje się daną dziedziną sportu i ma o tym jakieś pojęcie. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń, zwłaszcza z obciążeniem albo takich, przy których wystąpienie kontuzji jest bardzo prawdopodobne, może skończyć się naprawdę tragicznie. Przy wykonywaniu jakichkolwiek ćwiczeń warto mieć także podstawową wiedzę o budowie człowieka. Wtedy będziemy bardziej świadomi tego, co może się nam stać.

Kolejnym ważną radą, która ograniczy występowanie kontuzji jest oczywiście umiar ? Nie ma co przesadzać z morderczymi treningami! Często nic to nie da, a sprawi z kolei, że mięśnie będą bardziej zmęczone, a tym samym bardziej podatne na urazy, kontuzje. Warto wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie „dość”, zwłaszcza, że ludzki organizm jest tak cudownie skonstruowany, że sam wysyła nam sygnały. Jeśli bardzo boli, to zły znak, jeśli czujesz, że coś jest nie tak, to zły znak. Organizm sam „powie” Ci, kiedy to już naprawdę powinien być koniec ćwiczeń. Forsowanie się i przemęczanie naprawdę nie ma najmniejszego sensu.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Oczywiście ważną kwestią jest także sprzęt i obciążenie. Przed każdym skorzystaniem z jakiekolwiek maszyny na siłowni, w domu czy gdziekolwiek indziej, zawsze sprawdzaj jej stan. Zwróć uwagę, czy nic nie jest poluzowane, nic nie wystaje, czy wszystko „na oko” wygląda dobrze. Jeśli widzisz wadę, nie używaj danej rzeczy. Wbrew pozorom używanie zepsutego sprzętu może być bardzo niebezpieczne. Ważne jest także obciążenie, którego używasz. Koniecznie i obowiązkowo używaj wszelkich przyrządów zgodnie z przeznaczeniem. Zawsze w sporcie, nie tylko starając się uniknąć kontuzji, mierz siły na zamiary. Wiedząc, że nie poradzisz sobie z danym obciążeniem, nie wybieraj go, weź mniejsze. To tyczy się głównie osób, które trenują na przykład crossfit.

Jeśli widzisz, że coś złego się z Tobą dzieje, masz uraz albo kontuzję, natychmiast zaprzestań ćwiczeń. Zwróć także uwagę na osoby, które są wokół Ciebie, nawet, jeśli akurat uprawiasz jogging w parku. Niektóre urazy mogą być naprawdę poważne. Do tego stopnia, że konieczne będzie wezwanie odpowiednich służb.