Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Zdecydowana większość sportowców, którzy dzisiaj są uznawani za wybitnych zawodników, swoją przygodę ze sportem zaczynali, kiedy byli jeszcze małymi dziećmi. Pokazuje to, jak ważne są początki, praca na swój sukces od najmłodszych lat, zaangażowanie, treningi, a także czasem poświęcenia i niesamowity wysiłek wkładany w swój rozwój. Można dyskutować, czy jest to dobre dla dziecka, czy też nie. My dzisiaj przestawimy pozytywne strony uprawiania sportu, zwłaszcza tego rekreacyjnego, przez dzieci.

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport? Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, powodów jest całkiem sporo.

Sport pozwala dzieciom prawidłowo rozwijać się pod względem ruchowym i fizycznym. Wzmacnia się wtedy całe ciało. Dzięki aktywności fizycznej, ograniczamy także ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości. Obecnie coraz więcej dzieci zmaga się w problemami, które nazywa się już „chorobami cywilizacyjnymi”. Warto zatroszczyć się od najmłodszych lat, o odpowiedni poziom aktywności.

Kolejnym ważnym powodem, dla którego dzieci powinny uprawiać sport jest nauka. Tak. Dobrze widzicie. Nie chodzi tutaj tylko na naukę i poznawanie zasad obowiązujących w konkretnych dyscyplinach, ale także o naukę rywalizacji. To właśnie w sporcie, dziecko może nauczyć się przegrywać, a także cieszyć ze zwycięstw. Często nie ma możliwości nauczenia się tego gdzie indziej, a wszyscy wiemy, jak bardzo cenna jest ta umiejętność. W dorosłym życiu nie zawsze wszystko dochodzi. Warto, by dziecko zrozumiało to poprzez zabawę i sport.

Warto pamiętać, że nie musimy od razu zapisywać dziecka na dodatkowe zajęcia. Wystarczy, że przykładowo co środę, zabierzesz je do parku, na basen czy w inne miejsce, gdzie może się poruszać i wyszaleć. To także może być forma aktywności.

Dziecko podczas uprawiania sportu nauczy się także systematyczności. Treningi raz, dwa razy w tygodniu, a nawet umówienie się z kolegami na przyjacielski mecz po szkole, to wszystko sprawia, że dzieci mogą sobie bardziej planować czas. Wydarzenia sportowe mogą stać się dla nich wyznacznikiem czasu. Jest to także świetna okazja, żeby pokazać dziecku, jak ważna jest praca nad sobą, poprawienie wyników. Można to osiągną tylko dzięki systematycznym treningom i wysiłkowi.

Jakie są jeszcze powody, dla których warto, by dziecko zaczęło regularnie uprawiać sport?

To oczywiście nowi znajomi! W czasie sportu, nie tylko tego drużynowego, dziecko będzie miało okazję poznać swoich rówieśników, o podobnych zainteresowaniach i pasji. Kontakty, które wtedy zawiąże, mogą stać się przyjaźniami na całe życie, nie tylko związanymi ze sportem, ale także w normalnym, codziennym życiu. Wszyscy wiemy, jak dzieci lubią przebywać ze sobą. Uprawianie sportu jest świetną okazją do tego.

Dla osób, które mają problem ze zbyt ruchliwym dzieckiem, także polecamy sport. Uprawiając aktywność fizyczną, na pewno spożytkuje swoją energię i choć trochę się zmęczy ? Sport także uczy dzieci wytrwałości, zdrowej rywalizacji. Każde, nawet najmniejsze osiągnięcie, doda pewności siebie młodemu człowiekowi.

Warto pamiętać, o tych wszystkich powodach zachęcając dziecko do aktywności.