Pierwszy raz na siłowni. POCZĄTEK ĆWICZEŃ

Pierwszy raz na siłowni. POCZĄTEK ĆWICZEŃ

Jesteś już odpowiednio zmotywowany, nastawiony i spakowany ? Co dalej? Idziemy na siłownię!

W tym wpisie dowiesz się, między innymi, jak zachowywać się na siłowni, podczas ćwiczeń, odpoczynku, czy po prostu przebywania z innymi ludźmi w jednym miejscu, jakim jest sala treningowa.

Na początku otwórz drzwi i grzecznie powiedź „Dzień dobry” ?

Opowie Ci zapewne pani recepcjonistka, o której wspominaliśmy już w poprzednim wpisie, przy okazji zapomnianej kłódki. Ta osoba, to pewnego rodzaju dobra wróżka całej siłowni. Jeśli jesteś tam pierwszy raz, będzie zapewne rozmawiała z Tobą normalnie. Nie zdziw się jednak, jeśli po którejś wizycie tam, zacznie po prostu mówić do Ciebie przez „Ty”. Siłownia to nie miejsce, żeby sobie panować. Raczej jest tam luźna atmosfera, którą da się wyczuć. To właśnie pani z recepcji odpowie na wszystkie Twoje trudne pytania organizacyjne i nie tylko. Pomoże, wskaże drogę, a jeśli nie potrafi Ci pomóc, pokaże Ci inną osobę, do której możesz się zwrócić.

U niej także zaopatrzysz się na większości siłowni w wodę, czy inne niezbędne w sportowym życiu rzeczy. Jeśli widzisz jakąś wadę, masz problem techniczny z jakąś maszyną, możesz zgłosić to właśnie do niej. Piszemy tutaj o kobiecie na recepcji, ale przecież równie dobrze może być to mężczyzna. On także na pewno chętnie Ci pomoże. Zasadniczo to właśnie z osobą z recepcji będziesz miał kontakt na samym początku. Podczas pierwszych odwiedzin siłowni, zwłaszcza, jeśli wykupiłeś karnet lub „coś w ten deseń” otrzymasz od niej dokumenty do wypełnienia. Po ich wypełnieniu, ona podpowie Ci, co masz robić dalej…

Zgadujemy, że pokaże Ci drogę do szatni. Jeśli na recepcji otrzymałeś kluczyk/opaskę/cokolwiek czym możesz otworzyć konkretną szafkę, po prostu to zrób. Jeśli zamknięcie masz sobie zapewnić we własnym zakresie, wyciągnij ze swojej torby kłódkę i kluczyk albo wróć na recepcję i ładnie się uśmiechnij ?

Teraz czas na przebranie się. Wskakuj w dresik, sportowe butki i do boju! A tak serio ? Panie lub Panowie, którzy noszą jakąkolwiek biżuterię, powinni ją ściągnąć, zostawić w bezpiecznym miejscu, a osoby z długimi włosami powinny je związać. To nie tylko w ramach higieny, ale także i bezpieczeństwa.

Wyciągnij z torby wodę, ręcznik, wszystko inne, co wydaje Ci się potrzebne… I ruszaj! Na sale treningową, czyli miejsce, gdzie znajdują się wszystkie maszyny do ćwiczeń.

Zachowaj spokój. Mamy świadomość, że niektóre z nich wyglądają bardziej jak średniowieczne narzędzia tortur niż maszyny do ćwiczeń i totalnie nie wiesz, jak ich użyć, ani co konkretnie trzeba na nich robić, ale spokojnie ? Na razie zajmiesz się czymś innym. Rozgrzewką. Wystarczy 10-15 minut różnych ćwiczeń rozciągających. Nie pamiętasz żadnego? Spróbuj przypomnieć sobie swoje lekcje wychowania fizycznego w szkole. Każde ćwiczenie, które pobudzi Twoje ciało do pracy będzie dobre. Jeśli masz wątpliwości, spróbuj przed wyjściem na siłownię pooglądać przykładowe rozgrzewki w internecie lub odnajdź na siłowni jakąś osobę, która się na tym zna.

Zazwyczaj w pogotowiu są trenerzy, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pokażą Ci podstawy.

Nie chodzi tutaj tylko o rozgrzewkę, ale także i o poprawne używanie maszyn czy innych sprzętów znajdujących się na siłowni. Warto korzystać z ich pomocy, a jeszcze lepiej, jeśli masz czas i pieniądze, umówić się z jednym z nich na trening personalny. Wtedy będzie poświęcał uwagę tylko Tobie i z pewnością dowiesz się od niego wielu ciekawych informacji.

Jeśli masz wątpliwości jak używać danego sprzętu, zapytaj kogoś, kto ćwiczy obok Ciebie, może akurat Ci pomoże. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, żeby osoba bardziej doświadczona pomogła tej „nowej”. Nie bój się pytać. Z drugiej strony, nie denerwuj się i nie złość, jeśli ktoś będzie miał na tyle odwagi, by do Ciebie podejść i powiedzieć, że przykładowo, źle używasz danej maszyny. Podziękuj zawsze za taką pomoc. Nikt naprawdę nie chce Twojej krzywdy.

Co jeszcze?

Interesuj się tym, co dzieje się na siłowni, zwłaszcza, jeśli wykupiłeś karnet. Zapytaj, czy możesz na przykład, w ramach niego, korzystać z dodatkowych zajęć, jak na przykład fitness, zuba czy pilates, które są organizowane na siłowni. To nie tylko ułatwi Ci podnoszenie swojej formy, ale także pozwoli zyskać cenne znajomości.

Pamiętaj także o zachowywaniu bezpieczeństwa swojego i innych.

Zawsze bądź dla wszystkich miły, nie tylko za pierwszym razem ? To naprawdę ułatwi Ci ćwiczenie i osiąganie coraz to lepszych efektów.