Sławni sportowcy – Otylia Jędrzejczak

Sławni sportowcy – Otylia Jędrzejczak

W tym wpisie przedstawimy Wam postać niezwykle utalentowanej polskiej pływaczki. To oczywiście Otylia Jędrzejczak.

Opowiemy o tym, jak zaczynała swoją przygodę z wodą, pływaniem, jak rozwijała się jej kariera. Przedstawimy Wam także najważniejsze jej osiągnięcia, wyniki i wyróżnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z tą wybitną sportsmenką.

Jak jest historia Otylii Jędrzejczak?

Urodziła się 13 grudnia 1983 w Rudzie Śląskiej. Jak sama mówi, jej dzieciństwo pełne było miłości, czasu spędzonego z rodziną. Pierwszy trening pływacki miał miejsce w klubie sportowym znajdującym się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Był to Miejski Klub Sportowy. Mając siedemnaście lat, została mistrzynią Europy na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, a drugie miejsce zdobyła na dystansie 100 metrów tym samym stylem.

W 2000 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney ustanowiła rekord Europy stylem motylkowym na dystansie 200 metrów. Czas jej przepłynięcia wynosił 2:07,81. Natomiast w 2002 roku, na Mistrzostwach Europy w Berlinie, ustanowiła nowy rekord świata, wynoszący wtedy 2:05,78. To tych czasów nie przyzwyczajajcie się ?

Otylia pobiła jeszcze raz rekord Europy, tym razem w Helsinkach, na 14. Mistrzostwach Europy w Pływaniu na krótkim basenie, w 2006 roku. Rekord świata pobiła jeszcze aż dwa razy! Pierwsze pobicie miało miejsce w Montrealu, w 2005 roku, podczas Mistrzostw Świata, ustanawiając nowy wynik 2:05,61. Wtedy pobiła swój własny wynik. Kolejny raz, kiedy udało się jej to zrobić, był w roku 2007, kiedy to ustanowiła nowy rekord podczas 15. Mistrzostw Europy w Pływaniu na krótkim basenie. Dystans przepłynęła wtedy w czasie 2:03,53. Niestety w 2008 roku, jej wynik został pobity.

Brała także udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i w Londynie, niestety nie udało jej się tam zdobyć żadnego medalu.

W 2014 roku, oficjalnie zakończyła swoją karierę sportową.

Jakimi jeszcze osiągnięciami może się pochwalić?

Jest Mistrzynią Olimpijską i dwukrotną Wicemistrzynią Olimpijką. Poza tym dwa razy była Mistrzynią Świata i aż pięć razy Mistrzynią Europy. Style, a jakich się specjalizuje to styl motylkowy, a także dowolny. Pływając właśnie tymi stylami zyskała mnóstwo medali i wyróżnień. Kilka razy była także wybrana Najlepszym Polskim Sportowcem, według czasopisma „Przegląd Sportowy”.

W 2004 roku, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Otylia Jędrzejczak poza działalnością sportową, zaangażowała się także bardzo mocno w działania charytatywne. Zdecydowała się nawet na sprzedanie swojego złotego medalu olimpijskiego, a pieniądze, które za niego otrzymała, podarowała Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Było to ponad 250 tysięcy złotych.

Przez moment zaangażowała się także w politykę, jednak nie udało się jej wygrać wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których startowała. Podczas wyborów na Prezydenta Polski poparła Bronisława Komorowskiego.

W ostatnim czasie wydała swoją książkę, pod tytułem „Otylia. Moja historia.”, w której opisuje wszystko to, co spotkało ją podczas życia, nie tylko tego sportowego, ale także i prywatnego. Okazuje się, że bycie niesamowicie uzdolnionym, nie zawsze jest proste. Jest to na pewno lektura obowiązkowa dla osób, które chcą dowiedzieć się o Otyli Jędrzejczak znacznie więcej.

Otylia Jędrzejczak z pewnością jest jedną w bardziej utalentowanych postaci w Polskim sporcie.