Sławni sportowcy – Robert Lewandowski

Sławni sportowcy – Robert Lewandowski

Mamy zaszczyt, przedstawić Wam jednego z najwybitniejszych i chyba jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, piłkarza z Polski. Wiecie już o kim mowa? Oczywiście jest nim nie kto inny, jak Robert Lewandowski.

Jak była jego droga do kariery? Jak? Gdzie? Kiedy zaczynał? Co osiągnął? Jakie może mieć plany na przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiemy specjalnie dla Was w tym wpisie.

Czy jest jeszcze, a przynajmniej w Polsce, kto nie słyszał o Robercie Lewandowskim? Jak udało się mu osiągnąć tak niesamowite efekty i sławę? Dla wielu osób już teraz jest legendą piłki nożnej. Sięga po najwyższe tytuły i odznaczenia, nawet w skali światowej.

Zacznijmy jednak od samego początku…

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie, w sportowej rodzinie. Tata był trenerem judo, natomiast mama siatkarką. W dzieciństwie był dość niski i bardzo chudy, przez co wielu uważało, że nie nadaje się do sportu. Próbował także biegów przełajowych, gdzie udało się mu zdobyć tytuł mistrza województwa mazowieckiego, czy judo. Z tych sportów jednak (chyba bardziej na szczęście niż niestety ?) wycofał się. Jak sam mówi, nie miał łatwej młodości. Nie zarabiał wtedy jeszcze takich kwot jak dzisiaj. Wiele klubów wtedy wręcz nie chciało go jako swojego zawodnika. Dopiero w 2004 roku trafił do Legii Warszawa, gdzie jednak po skończeniu umowy, nie została ona przedłużona. Później grał jeszcze w Zniczu Pruszków i Lechu Poznań. To stamtąd właśnie w 2010 roku, za kwotę 4,5 miliona euro, Lewandowski trafił do niemieckiego klubu Borussia Dortmund.

Jego kariera nabrała rozpędu…

W 2014 roku podpisał kontrakt z innym niemieckim klubem, Bayernem Monachium. W jego barwach gra nadal. Włącznie z tegorocznym sezonem, udało się mu strzelić tam już 173 gole, a piłkę wystawiał innym zawodnikom aż 197 razy.

Oczywiście rozmawiając o Robercie Lewandowskim, nie można zapominać o jego karierze w naszej reprezentacji Polski, gdzie zadebiutował w 2008 roku. W 2014 został mianowany kapitanem drużyny, zastępując swojego kontuzjowanego kolegę, Kubę Błaszczykowskiego. Końcem roku objął tę funkcje na stałe. W 2018 roku, rozegrał swoje setne spotkanie w jako reprezentant naszej polskiej drużyny. Strzelił w sumie w Biało-Czerwonych barwach 63 gole.

Robert Lewandowski gra na pozycji środkowego napastnika. Jednak sprawdza się nie tylko tam. Odnajduje się także w obronie. Możemy także zauważyć, że świetnie przyjmuje piłki. Ma niesamowite umiejętności piłkarskie. Świetnie radzi sobie z piłką, jest bardzo skuteczny, perfekcyjny, świetnie potrafi wykańczać akcje. Bardzo dobrze także strzela gole karne. Na boisku, nie myśli tylko o sobie, ale także stwarza akcje innym zawodnikom. Według ekspertów, jest jednym z najlepszych współczesnych napastników.

Jakimi osiągnięciami może pochwalić się Robert Lewandowski?

Zaznaczmy tylko, że jest najbardziej utytułowanym piłkarzem z Polski w historii rozgrywek klubowych. Nie będziemy wymieniać wszystkich jego osiągnięć ? Do najważniejszych jednak z pewnością możemy zaliczyć tegoroczną nagrodę Piłkarza Roku UEFA. Został wybrany najlepszym napastnikiem sezonu. To niesamowite wyróżnienie nie tylko dla Roberta Lewandowskiego, ale także i dla całej Polski. Jest to pierwsza osoba nagrodzona tym tytułem z Polski. Miejmy nadzieję, że nie ostatnia.

Robert Lewandowski jest z pewnością postacią, która zasługuje na uwagę. Jego grę, zwłaszcza w niemieckim Bayerze Monachium ogląda się naprawdę dobrze.

W wpisie o Robercie nie mogło zabraknąć także i jego żony, Anny Lewandowskiej, znanej jako trenerka personalna, specjalista od żywienia, a także zawodniczką karate. Mają dwie córki, Klarę i Laurę.

Mamy nadzieję, że kariera Roberta Lewandowskiego w najbliższych latach rozwinie się jeszcze bardziej, a on sam będzie sięgał po coraz to lepsze wyróżnienia.