Wspinaczka – jak przygotować się do pierwszej wizyty na ściance?

Wspinaczka – jak przygotować się do pierwszej wizyty na ściance?

Mogłoby się wydawać, że wspinaczka to tylko wysokie góry, skały i niebezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego, nie każdy kto uprawia ten sport musi od razu jechać w góry. W każdym większym mieście można znaleźć sztuczne ścianki wspinaczkowe. Dużą ciekawostką może być to, że od zeszłego roku wspinaczka jest sportem olimpijskim. Więcej o tym pisał portal Sportowa. Od czego więc zacząć przygodę ze wspinaczką i o czym należy pamiętać idąc pierwszy raz na ściankę wspinaczkową?

Wspinaczka klasyczna czy bouldering?

Szukając informacji o ściankach wspinaczkowych prawdopodobnie spotkasz się z dwoma pojęciami: wspinaczka klasyczna i bouldering. Są dwa różne rodzaje wspinaczki, które różnią się od siebie kilkoma czynnikami. W obydwu przypadkach do wspinania używasz rąk i nóg i pniesz się do góry po wystających ze ściany elementach. Różnica jest przede wszystkim w asekuracji i wysokości ściany. We wspinaczce klasycznej masz uprząż i linę, które zabezpieczają Cię przed upadkiem. Przeważnie na dole ścianki stoi Twój partner, który ma drugi koniec liny i jest Twoją asekuracją. Ścianki do wspinaczki klasycznej mogą być bardzo wysokie i o różnym stopniu skomplikowania. W przypadku boulderingu nie potrzebujesz uprzęży. Ścianki są niskie i pod nimi znajdziesz materace. Jeśli więc stracisz przyczepność i spadniesz ze ścianki, będzie Cię czekał miękki upadek.

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Na samym początku nie warto inwestować w drogi sprzęt. Wystarczy Ci wygodne ubranie, które nie będzie krępować Twoich ruchów. Mogą to być krótkie, sportowe spodenki, albo długie legginsy, nikt nie będzie Cię z tego rozliczał. Nie warto też kupować od razu specjalnych butów do wspinaczki. W zupełności wystarczające będą tenisówki. O butach wspinaczkowych powinieneś pomyśleć jeśli wkręcisz się we wspinaczkę i będziesz chciał częściej pojawiać się na ściance. Jest ogromna różnica między wspinaniem w trampkach, a specjalnie przeznaczonych do tego butach. Wybierając się na wspinaczkę klasyczną przyda się również uprząż i lina. Ten sprzęt najczęściej znajdziesz na ściance wspinaczkowej, ale w przyszłości warto zaopatrzyć się w swój komplet. Przyda Ci się również woreczek z magnezją, ale tutaj sytuacja jest podobna – prawdopodobnie uda Ci się wykupić niewielką jej ilość na ściance, a później możesz myśleć o większych zapasach.

 

Jak więc widzisz na początku przygody ze wspinaczką nie potrzebujesz nic specjalnego. Z biegiem czasu z pewnością stwierdzisz, że przyda Ci się trochę sprzętu, jednak nie jest on obligatoryjny na pierwszych zajęciach. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem wspinania rozgrzać się, a po zakończonych ćwiczeniach rozciągnąć. Nie ma nic gorszego niż nieplanowana kontuzja.