Historia Igrzysk Olimpijskich

Historia Igrzysk Olimpijskich

Wielu czeka na nie z utęsknieniem. Odliczają lata, miesiące, dni, a nawet godziny. Przygotowania trwają i trwają. To właśnie tam sportowcy chcą osiągać jak najlepsze wyniki i rezultaty. Pobijają rekordy, nie tylko swoje „życiówki”, ale także i te należące do tych największych postaci. Czasem przez całą swoją karierę przygotowują się tylko do tego jednego występu. Gdzie? Na Igrzyskach Olimpijskich.

W tym wpisie przedstawimy Wam historię najważniejszego wydarzenia sportowego.

Zacznijmy od pytania… Olimpiada czy Igrzyska? Jaka jest różnica? Wiele ludzi używa tych nazw zamiennie, ale TO NIE JEST TO SAMO!!! Olimpiada to czteroletni okres przygotowania do Igrzysk. Jest to czas, kiedy sportowcy trenują, ćwiczą, prowadzą intensywne próby. Olimpiada doczekała się nawet swoich symboli. Wśród nich znajdziemy flagę z pięcioma kołami, które symbolizują poszczególnie kontynenty, a także ogień olimpijski, który zawsze pochodzi z miejsca, które było kolebką Igrzysk i Olimpiady, czyli Aten (o których mowa będzie jeszcze za chwilę).

Igrzyska natomiast to te właściwe rozgrywki, kiedy zawodnicy mogą już zaprezentować swoją formę większej publiczności.

Igrzyska odbywają się co cztery lata, choć tak właściwie, co dwa. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Mamy Letnie Igrzyska Olimpijskie i Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a między nimi są dwa lata przerwy. Na konkretne Igrzyska, na przykład te letnie, musimy czekać od zakończenia cztery lata, ale w połowie tego czasu odbędą się te zimowe. Możemy więc cieszyć się ogromnym i ekscytującym wydarzeniem sportowym co drugi rok.

Skąd w ogóle wzięły się Igrzyska Olimpijskie?

Jak możemy domyślić się po nazwie, mają dużo wspólnego z Atenami, a szczególnie z Górą Olimp, znajdującą się w Grecji, przed wiekami uważana za siedzibę Bogów. To właśnie tam, w VIII wieku przed naszą erą, odbyło się pierwsze tego typu wydarzenie sportowe. Dyscypliną, którą wtedy tam uprawiano był bieg, na dystansie jednego stadionu. Po przeliczeniu na dzisiejsze miary, było to niecałe 200 metrów. Zwracano jednak nie tylko uwagę na czas, ale także na wygląd czy technikę biegu. Warto też wiedzieć, że kobiety nie miały prawa wstępu na tą imprezę, ani tym bardziej startowania w zawodach. Powód? Mężczyźni występowali nago. Dlatego też stwierdzono, że nie jest to najlepsze miejsce dla pań ? W rywalizacji brały udział osoby pochodzące z bogatych rodzin, które miały czas i pieniądze na treningi. Wtedy nie było to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Z czasem zaczęły na Igrzyskach pojawiać się kolejne sporty.

Jednak starożytne igrzyska olimpijskie z czasem zanikły. Przestano je organizować z wielu różnych przyczyn.

Do ich organizacji przystąpiono ponownie dopiero w 1896 roku, kiedy to zorganizowano Letnie Igrzyska Olimpijskie (nie gdzie indziej jak właśnie) w Atenach. Natomiast pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku w Chamonix we Francji.

W tym roku miały odbyć się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w Japonii. Jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały one oficjalnie przeniesione na rok 2021. Jako dzień rozpoczęcia tych Igrzysk podaje się 23 lipiec. Czy one na pewno się odbędą? Wszystko zależeć będzie od sytuacji na świecie związanej z wirusem COVID-19. Jest to pierwsza sytuacja, gdzie przełożono datę. Wcześniej, w związku z Pierwszą, a później także i Drugą Wojną Światową, Igrzyska były pięciokrotnie odwoływane.

Mamy nadzieję, że te Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w nowo zaplanowanym terminie. Kolejna okazja, do oglądania zmagań sportowców to Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku, w Pekinie.