Nie żyje Diego Maradona, legenda piłki nożnej

Nie żyje Diego Maradona, legenda piłki nożnej

25 listopada, w środę, w mediach na całym świcie pojawił się informacja o śmierci Diego Armando Maradona, uważanego za najlepszego piłkarza XX wieku. Po przeprowadzonej sekcji zwłok, jako powód, podaje się, że zmarł w wyniku „ostrej niewydolności serca u pacjenta z kardiomiopatią rozstrzeniową i zastoinową niewydolnością serca, która spowodowała ostry obrzęk płuc”. W Argentynie, z powodu tej tragedii, ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Kibice i wierni fani Diego Armando Maradona mieli możliwość pożegnania się z nim w Casa Rosada w Buenos Aires, czyli siedzibie Prezydenta Argentyny. Został pochowany na obrzeżach Buenos Aires, na cmentarzu Jardin de Paz, obok swoich rodziców, Don Diego i Dony Toty. Miał 6o lat.

Kim właściwie był człowiek, uważany za legendę piłki nożnej i jednego z najlepszych piłkarzy w historii?

Diego Armando Maradona urodził się 30 października 1960 w Lanús, mieście, które jest częścią Buenos Aires. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął, mając 10 lat. Zapisał się wtedy do jednego z lokalnych klubów. Z reprezentacją Argentyny związany był od 1977 roku. W międzyczasie wyjechał ze swojego ojczystego kraju i wyjechał do Europy. Tam, kilka razy w swojej karierze, zmieniał barwy klubów, w których grał. Był piłkarzem między innymi FC Barcelony, SCC Napoli czy Sevilla FC. Ostatni mecz, który rozegrał jako piłkarz, odbył się 25 października 1997 roku. Maradona zdecydował się na zakończenie kariery jako gracz, ale z piłką nożną nie rozstał się.

 Stanął na murawie w zupełne innej roli. Odnalazł się jako trener.

W 2008 roku, rozpoczął pracę jako selekcjoner reprezentacji Argentyny. Tę rolę pełnił do 2010 roku. Później związał się z jednym z dubajskich klubów, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ostatnich latach trenował drużynę Gimnasia y Esgrima La Plata w swojej ojczystej Argentynie.

Postać Diego Maradona budzi ogromne emocje. Nie tylko był wybitnym piłkarzem, ale także prowadził bardzo interesujące życie. Na przykład FIFA, w 1994 roku, nałożyła na niego karę dyskwalifikacji na 15 miesięcy, ze względu na stosowanie niedozwolonych środków. Zdarzał się mu także naużywać alkoholu, udzielać skandalicznych wypowiedzi czy pokazywać w trakcie meczu obraźliwe gesty. Za to także kilka razy otrzymał karę od FIFA. Do tej pory także nie wiadomo, ile dokładnie miał dzieci. Oficjalnie przyznał się do ośmiu, ale przypuszczać można, że jest ich znacznie więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że Diego Maradona był postacią, która miała niezwykły talent do piłki nożnej.

Wielu piłkarzy, osób związanych z piłką nożną, kibiców, fanów nie może pogodzić się ze śmiercią tak wybitnej postaci. Na konferencjach, w wywiadach pojawiają się łzy, które świadczą, jak wielką stratę poniósł piłkarski świat.

Diego Armando Maradona na zawsze postanie w pamięci i sercach wiernych kibiców. Na pewno przez lata będzie jeszcze wspominany jako jeden z najlepszych piłkarzy na świecie…