Dlaczego warto uprawiać sport?

Dlaczego warto uprawiać sport?

„W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, „Sport to zdrowie!”, to tylko niektóre z powiedzeń, które z pewnością pamiętasz z dzieciństwa. Od wieków ludzie zdawali sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest czymś, co pozawala dobrze i zdrowo żyć. Choć kiedyś coś, co dzisiaj nazywamy sportem, głównie pozwalało wyrabiać siłę do walki z przeciwnikiem, bardziej na polu walki, niż w sportowej rywalizacji, to obecnie nadal jest czynnością, która ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie.

Dlaczego warto uprawiać sport? Powodów jest kilka.

Niektóre mają związek z osiąganiem sukcesów, spełnieniem swoich marzeń, ale także celów czy postanowień. Niektórzy zaczynają uprawiać sport, ponieważ chcą „zrzucić parę kilo”, poprawić swój wygląd czy samopoczucie. Każdy powód jest dobry!

Najpopularniejszym powodem, dlaczego ludzie zaczynają uprawiać sport jest chęć rywalizacji. Chcą osiągać jak najlepsze wyniki, być coraz lepszym, coraz wyżej piąć się w danej dyscyplinie i zdobywać coraz to lepsze medale i nagrody. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że robimy to uczciwie, bez żadnych „wspomagaczy” czy za wszelką cenę. Dla niektórych to właśnie sport, dzięki pasji i zaangażowaniu, stał się sposobem na życie.

Sport to świetna zabaw. Polepsza też nasze samopoczucie i sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Wynika to z tego, że podczas uprawiania sportu nasz organizm produkuje tak zwany „hormon szczęścia”, który odpowiedzialny jest właśnie za to, jak się czujemy. Każdy chyba zna to uczucie, kiedy po treningu jest zmęczony, a z drugiej strony rozpiera go siła i energia. To właśnie jest to ?

Uprawianie sportu, to także świetna okazja, żeby poznać nowych ludzi, zyskać nowe kontakty. Fajnie jest mieć wokół siebie osoby, które mają podobne zainteresowania do Twoich. Mogą także stać się dla Ciebie świetną motywacją i inspiracją. W trudnych chwilach, kiedy pojawi się zwątpienie lub chwilowy spadek formy, to właśnie oni mogą podtrzymać Cię na duchu.

Co jeszcze?

Oczywiście mówiąc (czy też bardziej pisząc) o powodach, dla których warto uprawiać sport, trzeba wymienić także te zdrowotne. Nie chodzi tutaj tylko o utratę zbędnych kilogramów, czy pracę nad swoją figurą, ale także między innymi o kwestię naszego codziennego funkcjonowania. Sport na przykład sprawia, że lepiej śpimy, odczuwamy mniejsze zmęczenie, jesteśmy mniej podatni na negatywny wpływ stresu. Poza tym sport wypływa dobrze także na naszą odporność czy układ krążeniowy. Ma także korzystne działanie na nasze trawienie, poziom cukru we krwi.

Uprawianie sportu zazwyczaj także pozwala się uspokoić, zrelaksować. Jest świetną okazją, żeby zapomnieć o tym, co Cię otacza i skupić się na ćwiczeniach czy też treningu. Powinien to dla Ciebie być czas relaksu, wyciszenia. Choć czasami w sporcie to właśnie emocje biorą górę ? W zależności od tego, czego właśnie potrzebujesz, sport potrafi Ci to zaoferować.

Polacy cały czas uważani są jako naród mało aktywny, który prowadzi siedzący tryb życia, a ze sportem nie ma zbyt wiele wspólnego. Warto pokazywać swoją aktywnością, że wcale tak nie jest i w miarę swoich możliwości i czasu starać się jak najczęściej ćwiczyć, dbać o swoją kondycję, a tym samym także o zdrowie.