Kaski rowerowe skrojone na miarę!

Kaski rowerowe skrojone na miarę!

Dopasowanie kasku rowerowego zależy od rozmiaru naszej głowy. Zbyt ciasny kask będzie powodował duży dyskomfort i nie będziemy mogli jeździć na rowerze. Jeśli natomiast będzie zbyt luźny, nie zamortyzuje siły upadku w niebezpiecznych sytuacjach i nie będzie nas chronił zgodnie z przeznaczeniem.

Aby określić najlepszy rozmiar, należy najpierw zmierzyć obwód głowy i porównać go z tabelą rozmiarów producenta. Ale to nie wszystko. Głowa każdej osoby ma inny kształt, a kask może nie pasować tak dobrze, jak powinien, jeśli wybierzemy go na podstawie tej metody.

Dopiero po przymierzeniu innego kasku w specjalistycznym sklepie można stwierdzić, czy jest on dobrze dopasowany. Wtedy możemy liczyć na różnorodność modeli i pomoc sprzedawcy. Kaski rowerowe są również regulowane, dzięki czemu możemy je jeszcze dokładniej dopasować do naszej głowy.

Nowoczesne technologie

Producenci kasków rowerowych stale ulepszają swoje produkty, w tym wytrzymałość i lekkość dostępnych kasków. Technologia in-mold polega na tym, że styropian jest umieszczany w specjalnej formie, w której znajduje się szkielet kasku. Dzięki zastosowaniu technologii in-mold kaski te są lekkie i bardzo wytrzymałe. MIPS

Kask składa się z zewnętrznej skorupy i wewnętrznej wyściółki. Gdy siła zderzenia działa na kask, skorupa lekko się przesuwa, aby zminimalizować szkodliwe siły, które mogą działać na głowę.

Waga kasku ma decydujące znaczenie. Choć może się to wydawać mało istotne w przypadku krótkich wycieczek i jazdy rekreacyjnej, ma to znaczący wpływ na komfort jazdy na długich dystansach. Średnia waga kasku rowerowego do jazdy rekreacyjnej wynosi 400g. Kaski szosowe i MTB ważą od 200 do 300 g.

Niezbędne cechy oraz dodatki

Kolejnym ważnym elementem kasku jest system wentylacji. Ilość otworów wentylacyjnych w kasku rowerowym ma wpływ na komfort podczas jazdy. Im więcej otworów wentylacyjnych, tym więcej powietrza przez nie przechodzi, co chłodzi naszą głowę. Niezależnie od tego, czy ciężko trenujemy, czy pokonujemy długie dystanse, należy pamiętać o tym, że nasze treningi rowerowe są intensywne.

Jeśli jeździsz na rowerze w celach wysiłkowych, ważne jest, abyś nosił kask z wystarczająco dużymi otworami wentylacyjnymi. W tym przypadku nakrycie głowy powinno mieć około 16 znaczących otworów wentylacyjnych (jeśli są mniejsze, ich liczba powinna być większa). Kask z mniejszą liczbą otworów jest wystarczający, jeśli jazda na rowerze ma charakter rekreacyjny i chcesz jeździć wolniej.

Do niektórych kasków można dokupić zaślepkę (na rynku dostępne są również uniwersalne zaślepki), która zakrywa otwory wentylacyjne. Osoby, którym zależy na dobrej aerodynamice, będą chciały z niej skorzystać. Podczas jazdy w deszczu ta funkcja pomoże również chronić głowę. Kask można nabyć z wkładką z siatki przeciw owadom, a także z możliwością przechowywania i transportu.

Jakość kasków rowerowych

Kaski rowerowe (jak i inne akcesoria rowerowe i odzież rowerowa) to wybór, który dokonujemy osobiście. Nie zaleca się zakupu kasku używanego. Wynika to z faktu, że nigdy nie możemy być pewni historii takiego kasku i nie ma pewności, że będzie on spełniał swoje przeznaczenie.

Po wypadku może się wydawać, że kask jest w doskonałym stanie. Z drugiej strony, wewnętrzna struktura jest prawie na pewno uszkodzona i kask nie nadaje się do dalszego użytkowania. Nawet niewielkie pęknięcia zewnętrzne są powodem do niepokoju. Kask może się rozpaść na kawałki podczas upadku, ale nie jest to oznaką złej jakości.