Czy nastolatek może ćwiczyć na siłowni?

Czy nastolatek może ćwiczyć na siłowni?

Moda na zdrowy tryb życia opanowała nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci. Niejeden nastolatek pragnie rozpocząć regularne treningi w klubie fitness. Problemem może okazać się jednak zbyt młody wiek. Prawdą jest, że ruch to zdrowie. Systematyczne uprawianie sportu pozwala kompleksowo wzmocnić organizm, a także pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Absolutną podstawą jest jednak to, aby dopasować formę aktywności do predyspozycji organizmu. Warto wspomnieć również o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń. Wszelkie popełniane błędy mogą nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Jaka jest granica wieku?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wiadomym jest, że każdy nastolatek rozwija się we własnym tempie. Nie bez znaczenia jest również kondycja. Osoba, która dotychczas większość wolnego czasu spędzała na kanapie, będzie miała problem z wykonaniem nawet lekkiego treningu. W dobie pandemii lekcje wychowania fizycznego pozostawiają wiele do życzenia. Często odwoływane są zajęcia kontaktowe, a nawet na basenie. Wszystko to sprawia, że kondycja młodych ludzi nie jest najlepsza.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsza wizyta na siłowni miała miejsce po ukończeniu 15 roku życia. Najbezpieczniej jest jednak zdecydować się na zajęcia pod okiem trenera. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niemal każda osoba początkująca popełnia wiele błędów. Organizm nastolatka jeszcze się rozwija, co sprawia, że nawet błaha kontuzja może nieść za sobą wiele poważnych dolegliwości.

Częstotliwość ćwiczeń na siłowni

Młodzież powinna rozpocząć swoją przygodę z siłownią od treningów ogólnorozwojowych. Powinny one być wykonywane około dwa/trzy razy w tygodniu. Nie można zapominać, że w wieku kilkunastu lat organizm człowieka dynamicznie się rozwija. To właśnie wtedy występuje np. gwałtowny wzrost wzrostu. Ze szczególną ostrożnością należy podejść do ćwiczeń siłowych. Niewskazane są takie ćwiczenia, jak np. przysiady z obciążeniem na kartu, unoszenie sztangi z klatki piersiowej/zza karku, treningi z dużymi ciężarami.

Właściwie zbilansowana dieta

Nastolatek regularnie trenujący ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Bardzo ważne jest, aby rodzice zadbali o zbilansowaną dietę małoletniego. Należy wiedzieć, że spalone kalorie generują wyższe zapotrzebowanie na kalorie. Dotychczasowy jadłospis może okazać się nieodpowiedni. Warto wspomnieć także o konieczności nawadniania organizmu. Niezbędny jest również czas przerwy – regeneracja jest kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów.