Ciekawoski o skokach narciarskich

Ciekawoski o skokach narciarskich

Doskonale znany jest fakt, że Polacy kochają oglądać skoki narciarskie. Z pewnością każdy z nas przynajmniej kilkanaście razy w życiu miał okazję siedzieć z rodziną na kanapie i kibicować naszym skoczkom. Czy wiecie jednak od kiedy istnieje ta dyscyplina sportowa i jak na początku wyglądały skoki narciarskie?

Historia skoków narciarskich

Czy wiesz, że pierwszy konkurs w skokach narciarskich miał miejsce 31 stycznia 1892 r. na norweskiej skoczni Holmenkollen? Zwycięzca – Arne Ustvedt skoczył na nich aż, albo tylko, 21, 5 m! To właśnie Norwegia uznawana jest za kraj, w którym na początku XIX w. narodziły się skoki narciarskie. Pierwszy rekord długości skoku to całe 9,5 m.

Czy wiesz, że na samym początku skoczkowie w trakcie lotu stali i machali rękoma? Dopiero w latach dwudziestych XX w. zawodnicy zaczęli pochylać się do przodu w trakcie skoku. Technika skoczków zmieniała się dosyć często i tak w latach pięćdziesiątych zawodnicy trzymali ręce przed sobą. Kilka lat później sylwetka i sposób trzymania rąk w trakcie lotu zaczął przypominać ten, który wszyscy znamy z dzisiejszych zawodów.

Czy wiesz, że dopiero w latach 90 sędziowie zaczęli akceptować ułożenie nart w kształt litery V? Wcześniej skoczkowie musieli skakać z nartami równolegle do siebie. Nie było to ani bezpieczne, ani efektywne. Przez 7 lat sędziowie karali niższymi notami skoczków, którzy układali narty w literę V!

Ciekawostki o rekordach

Czy wiesz, że pierwszy rekord Polski wynosił całe 36 m i ustanowił go Stanisław Gąsienica-Sieczka? Było to w 1925 r. na otwarciu zakopiańskiej Krokwi.

Czy wiesz, że zawody w skokach narciarskich kobiet istnieją od 1911 r., a pierwszy rekord to 22 m?

Czy wiesz, że pierwszy skok na ponad 100m. odbył się w Planicy na skoczni mamuciej w 1936 r.? Granicę tę złamał Austriak Josef Bradl.

Co jeszcze warto wiedzieć o skokach narciarskich?

Czy wiesz, że pierwsze zawody w skokach w ramach Igrzysk Olimpijskich miały odbyć się w lecie 1916 r.? Nie odbyły się, ponieważ rozpoczęła się I Wojna Światowa.?

Czy wiesz, że w 1964 r. w Innsbrucku na zawodach każdy skoczek oddał 3 skoki? Była to o tyle nietypowa sytuacja, że do punktacji nie zaliczało się wszystkich prób, tylko dwie najlepsze!

Ciekawe ile z tych informacji znaliście? Skoki narciarskie to jedna z tych dyscyplin sportowych, która wciąż wprowadza pewne zmiany. Być może za kilka lat w nowym wydaniu ciekawostek napiszemy o lądowaniu telemarkiem, ponieważ zostanie ono zastąpione czymś innym!