Czym jest e-sport?
W dobie pandemii, kiedy koronawirus dotknął także i branżę sportową, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przenieść emocje sportowe, zawody i rozgrywki w świat internetu czy szeroko pojętych mediów. Sami przyznacie, że chociażby przykładowe mecze piłki nożnej, bez udziału kibiców, którzy dopingują swoją drużynę, źle się ogląda. Kiedy „sportowcy z krwi i kości”, wysportowani, w szczycie formy, pełni energii i werwy, a także ich trenerzy, sztaby szkoleniowe i cała masa innych osób związanych ze sportem zastanawia się, jak będzie wyglądała ich przyszłość i czy w ogóle uda się im wystąpić na jakichkolwiek zawodach, e-sport rozkwita i ma się całkiem dobrze ?
Właśnie o tym będzie nasz dzisiejszy wpis. O e-sporcie, czyli po prostu sporcie w wersji elektronicznej.
Trzeba jednak do razu na początku tego wpisu zaznaczyć, że trwa ciągły, niekończący się spór, czy e-sport to taki „prawdziwy” sport, czy jednak nie można elektronicznych rozgrywek nazywać sportem. Strony tego konfliktu co jakiś czas wymyślają nowe i nowe argumenty. Każdy przecież chce mieć rację ? Ile osób, tyle opinii. Faktem jednak jest, że pojawił się nawet pomysł, aby rozgrywki e-sportowe dodać i uznać za jedną z dyscyplin olimpijskich. Czy to kiedykolwiek się zdarzy? Tego nie wiemy.
Dlaczego e-sport powinien zostać oficjalnie jako sport? Nasze zdanie, w tym temacie jest dość proste. SPORT TO EMOCJE! A ich podczas elektronicznych rozgrywek nigdy nie brakuje.
Zacznijmy jednak od początku…
Jeśli myślicie, że e-sport jest rzeczą nową, jesteście w błędzie. Tego typu rozgrywki pojawiły się już w latach 70. XX wieku. Nie jest to może jakoś bardzo dawno, ale od tego czasu wiele zmieniło się w świecie e-sportu. Dopiero w momencie rozwoju internetu i sieci bezprzewodowych, możemy rozmawiać o mniej/więcej takiej formie jaką znamy dzisiaj. Na początku XXI wieku, rozgrywki elektroniczne zaczęły dobywać ogromną popularność, powstawały pierwsze wydarzenia, które dzisiaj nazwalibyśmy zawodami czy turniejami. Coraz więcej osób było zaciekawionych tym, co dzieje się w czasie gry. W czasach dzisiejszych organizowane są ogromne, kilkudniowe imprezy, dedykowane fanom i graczom takich klasyków jak Counter-Strike, Overwatch, League of Legends, a nawet (wydawać by się mogło wiekowych już) Heroes III.
No dobrze, ale co z drużynami? Nie każdą grę można wygrać w pojedynkę…
Są! I to jakie ? Niektóre inwestują naprawdę ogromne pieniądze w swoich zawodników, oczywiście w zamian oczekując wyników. Co ciekawe, zazwyczaj graczami są bardzo młode osoby, które w momencie wejścia w dorosłość lub po przekroczeniu dwudziestki decydują się na emeryturę. Jeśli komuś wydaje się, że e-sport to tylko zabawa, siedzenie przed komputerem i granie w grę, to jest w naprawdę ogromnym błędzie Osoby związane ze światem gier, startujące w turniejach, trenują, trenują, trenują i jeszcze raz trenują. To nie tylko ruszanie myszką po ekranie, ale także opracowywanie strategii, planowanie ruchów i posunięć nie tylko swoich, ale także i wszystkich przeciwników. Wcale nie jest takie sobie granie dla zabawy. To ciężka praca i ogromny wysiłek nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Dlatego też e-sport bywa zaliczany do sportów umysłowych.
Obecnie e-spory cieszy się ogromną popularnością, co pozwala na zarabianie na nim naprawdę ogromnych sum pieniężnych. Otrzymują je nie tylko zawodnicy, ale także i wydawcy gier, twórcy sprzętu, na którym można grać czy organizatorzy imprez i turniejów.
Dlaczego e-sport jest tak ostatnio popularny?
Pomijając względy koronawirusa, rozgrywki elektroniczne są bardzo łatwo dostępne. Na początek wystarczy zwykły laptop czy komputer, zapał, cierpliwość i naprawdę dobra kondycja. Osiągnąć wyniki, które pozwolą na rozpoczęcie kariery lub zabłyśnięcie w rankingach światowych, wcale nie jest tak łatwo.