Sławni sportowcy – Justyna Kowalczyk

Sławni sportowcy – Justyna Kowalczyk

W dzisiejszym wpisie przedstawimy specjalnie dla Was Polską Królową Nart. Wiecie o kogo chodzi? To oczywiście Justyna Kowalczyk, najlepszą z biegaczek narciarskich w historii Polski, a także jedną z najwybitniejszych na świecie.

Justynę Kowalczyk pamiętamy z największych światowych imprez związanymi z biegami narciarskimi.

Jak wyglądał początek jej kariery? Jakie są najważniejsze osiągnięcia i wyróżnienia? Czym obecnie się zajmuje?

Justyna Kowalczyk urodziła się w styczniu 1983 roku w Limanowej. Istnieje pewien problem związany z dniem jej urodzin. Według niej i jej najbliższych, jest to 19 stycznia, natomiast według dokumentów, data przesunięta jest o 4 dni, czyli 23. W dzieciństwie jej hobby było kolekcjonowanie map geograficznych. Jak sama mówi, pierwszy raz swoich sił na nartach biegowych spróbowała pod koniec szkoły. Od tego czasu trenowała i zdobywała kolejne medale, puchary, wyróżnienia.

Swój debiut na wielkich konkursach przeżyła startując w Pucharze Świata w 2001 roku. Tam też zdobyła pierwsze punkty w tej klasyfikacji. W styczniu 2006 roku, pierwszy raz zdobyła medal w Pucharze Świat. Wtedy był to brąz, ale już rok później była najlepsza. Od tego momentu jej kariera nabrała prawdziwego rozpędu, a Justyna sięgała po coraz to więcej nagród i wyróżnień.

Dwa razy była Mistrzynią Olimpijską, ale medali olimpijskich ma aż pięć. Tym samym jest osobą, która może pochwalić się w Polsce największą ilością medali olimpijskich z Zimowych Igrzysk. Dwa razy była także Mistrzynią Świata, ale z Mistrzostw przywiozła osiem medali. Cztery razy w swojej karierze zdobywała Puchar Świata. Zwyciężała także ważną w świecie biegów narciarskich serię biegów Tour de Ski. Miała wiele dobrych sezonów, zakończonych na naprawdę wysokich lokatach. W 2018 roku postanowiła jednak, że zmieni swoją rolę i została asystentką głównego trenera.

W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie była nagradzana w różnego rodzaju plebiscytach i konkursach dla najlepszego sportowca.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Justyna Kowalczyk jest osobą wykształconą. Swoją pracą „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji stosowanej techniki biegu” udało jej się zdobyć tytuł doktora.

W tym roku, 2020, Justyna Kowalczyk zwarła związek z Kacprem Tekielimc (który jest alpinistą) i zyskała tym samym podwójne nazwisko Kowalczyk-Tekielim.

Justyna Kowalczyk nie bez powodu nazywana jest „Polską Królową Nart”. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z jej historią, nikt nie ma wątpliwości, że naprawdę zasłużyła na ten tytuł.