Jak dbać o kręgosłup?

Jak dbać o kręgosłup?

Dzisiejszy tryb życia większości osób nie sprzyja kręgosłupowi. Dużo siedzimy przed biurkiem, nie myślimy o tym, żeby się nie garbić. Mało ćwiczymy i rozciągamy się. Ból pleców pojawia się u coraz młodszych osób i jest niemałym problemem. Co powinniśmy więc robić, żeby zadbać o tak niesamowicie ważną część naszego ciała, jaką jest kręgosłup? A czego lepiej nie robić, kiedy ból pleców już nas dopadł?

Praca biurowa

Coraz częściej na ból pleców narzekają osoby, które siedzą codziennie kilka godzin przed komputerem. Bardzo często spowodowane jest to złą pozycją, jaką przybieramy siedząc. Jak więc powinniśmy siedzieć, żeby ulżyć swoim plecom? Najważniejsza rzecz to dobre oparcie krzesła. W trakcie siedzenia powinniśmy się opierać, a co za tym idzie oparcie musi być dobrze ustawione. Nie może być zbyt daleko, ani za blisko, bo jeśli będzie nam niewygodnie, to nic z tego nie będzie. Po drugie powinno ono mieć kształt kręgosłupa. Coraz częściej w sklepach spotkać możemy specjalne podkładki pod plecy, tak żeby to oparcie ściśle do niego przylegało.

Druga istotna sprawa to robienie sobie częstych przerw. Nic nie daje takiej ulgi plecom jak krótki spacer albo zrobienie szybkiego i prostego rozciągania. Pamiętajcie też, żeby ustawić monitor w odpowiedniej odległości od oczu. Jeśli będzie stał za daleko to pewnie będziecie się wciąż do niego pochylać, a to nie jest dobre rozwiązanie.

Praca fizyczna

W najgorszej sytuacji są osoby, które pracują fizycznie. Dźwiganie bardzo ciężkich przedmiotów nie jest niczym miłym dla naszego kręgosłupa. Takie osoby tym bardziej powinny zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół, żeby jak najbardziej ulżyć swoim plecom. Najważniejsze jest przybranie odpowiedniej postawy ciała podczas podnoszenia ciężaru. Warto pamiętać tu o tym, żeby w miarę możliwości nie pochylać się, tylko ukucnąć. Bardzo pomoże w tym szerokie rozstawienie nóg i złapanie przedmiotu jak najbliżej ciała. Cały czas powinniśmy pamiętać o prostych plecach.

Co kiedy plecy już nas bolą?

Przede wszystkim – ćwiczyć. W zależności od tego, jaki jest powód bólu pleców, powinniśmy dobrać inne ćwiczenia. Najlepiej jest skontaktować się z fizjoterapeutą, który najlepiej doradzi co można, a czego lepiej unikać. Dobrze na ból pleców robi joga, albo stretching. Często poleca się spacerowanie lub jazdę na rowerze. Pamiętajcie, że najlepiej jest zapobiegać, więc prowadźcie aktywny tryb życia i cieszcie się, jeśli nie macie takiego problemu, jak ból pleców!