Nordic Walking – czym różni się od standardowego spacerowania?

Nordic Walking – czym różni się od standardowego spacerowania?

Od dawna wiadomo, że spacerowanie jest niezwykle ważne dla naszego organizmu (więcej na ten temat znaleźć możecie na portalu Encyklopedia sportu). W ostatnim czasie coraz częściej możemy zauważyć osoby, które zamiast standardowego chodzenia wybierają spacer z kijkami. Nordic Walking uprawiają ludzie młodzi i Ci starsi. Dlaczego tego typu aktywność jest tak dobra dla naszego zdrowia i czym różni się od zwykłego spaceru?

Jak chodzić z kijami?

Spacer z kijami Nordic Walking jest idealny dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. To co jest jednak niezwykle istotne to technika, z jaką spacerujemy. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie ruchu rąk do ruchu nóg. I tak, kiedy wystawiamy prawą nogę, do przodu z kijem powinna kierować się lewa ręka. Kiedy natomiast do przodu idzie lewa noga, razem z nią powinniśmy wyciągać prawą rękę. Na samym początku koordynacja ruchów może być ciężka, ale z czasem bardzo szybko możemy przyzwyczaić się do tego. Wtedy takie spacery z kijami będą jeszcze przyjemniejsze. Druga istotna sprawa to ruch rąk, w których trzymamy kije. Podczas poruszania nimi nie powinniśmy zginać ich w łokciu. Ręka powinna być wyprostowana, tak, żeby pracowała każda jej część.

Trzecia sprawa jest dosyć techniczna, ale złe przygotowanie może sprawić wiele problemów. Chodzi tutaj o rodzaj i długość kijów do nordic walking. Po pierwsze, nie powinniśmy wykorzystywać kijów trekkingowych, ponieważ są one trochę inaczej zbudowane. Przed wyruszeniem na spacer trzeba je odpowiednio wyregulować. Żeby łatwo sprawdzić, czy ich długość jest odpowiednia, warto stanąć prosto, wziąć kij do ręki i oprzeć go o ziemię przed sobą. Znakiem, że jest prawidłowo wyregulowany będzie kąt prosty między naszym przedramieniem a ramieniem.

Co daje uprawianie Nordic Walking?

Największą zaletą jest przede wszystkim to, że wychodzimy z domu i spędzamy aktywnie czas na powietrzu. Dzięki temu polepsza się nasze samopoczucie. Oprócz tego prawidłowe spacerowanie z kijami Nordic Walking angażuje aż 90% mięśni w naszym ciele. To sprawia, że możemy w łatwy i bardzo przyjemny sposób zrzucić zbędne kilogramy. No i oczywiście taki spacer buduje naszą kondycję. To co jest najlepsze w tym sporcie, to że może go uprawiać dosłownie każdy, bez względu na wiek i formę. Zachęcamy więc Was wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu właśnie na spacerach z kijkami Nordic Walking.