Czym jest słynny crossfit i dlaczego ma tyle fanów?

Czym jest słynny crossfit i dlaczego ma tyle fanów?

Nowy rok to niemal zawsze postanowienia noworoczne. Jednym z popularniejszych postanowień jest zawsze dbanie o zdrowie i uprawianie sportów. Dzisiaj przedstawimy Wam jedną z ciekawszych dyscyplin. Ostatnimi laty o crossficie było dosyć głośno i dużo osób, które uczęszczały na siłownię się nim zachwycało. Co to tak naprawdę jest i jakie korzyści płyną z uprawiania go?

Dlaczego crossfit ma tyle fanów?

Rzeczą, która przekonuje ogromną ilość osób do tego sportu jest ilość spalanych kalorii. Szacuje się, że w trakcie jednego treningu można spalić nawet 1000 kcal. Dzięki crossfitowi możesz nie tylko schudnąć, ale też poprawić swoją kondycję i oczywiście wyrzeźbić sylwetkę. To co jednak ważne, to że jest to bardzo intensywny i niesamowicie męczący sport. Początkujący nie będą w stanie osiągnąć aż tak dobrych wyników przez pierwsze kilka treningów.

Jak wygląda trening crossfitu?

Taki trening angażuje niemal wszystkie mięśnie i stawy. Podczas jednego treningu wykonuje się kilka rund składających się z różnych ćwiczeń. Można do tego wykorzystywać specjalne urządzenia na siłowni, albo robić trening w domu bez pomocy żadnego sprzętu. To co jednak ważne to utrzymywanie wysokiego tętna i dawanie z siebie wszystkiego. Przykładowy trening crossfitu może składać się z pompek, przysiadów, podciągnięć na drążku, skakania na skakance albo robienia pajacyków. Ćwiczenia trzeba dobrać do poziomu zaawansowania zawodnika. Nie powinno się dawać bardzo zaawansowanych zadań dla początkującej osoby. Każde ćwiczenie wykonuje się przez minutę, po czym od razu przechodzi się do kolejnego. W zależności od poziomu zaawansowania, chęci i umiejętności można robić 3, 4 albo 5 serii.

O czym należy pamiętać podczas treningu?

Nigdy nie zapominajcie o rozgrzewce. Przy tak intensywnych treningach bardzo łatwo jest się nabawić kontuzji, a tego nikt z nas przecież nie chce. Po ćwiczeniach koniecznie zróbcie rozciąganie! Dzięki temu kolejnego dnia Wasze mięśnie nie będą aż tak obolałe. Jeśli sami dobieracie ćwiczenia to pamiętajcie o różnorodności. Nie powinno się obciążać cały czas tych samych mięśni. Warto również przeplatać trudne ćwiczenia z tymi łatwiejszymi. Na koniec pamiętajcie, że trening powinien być dla Was przyjemnością, a nie katorgą. Bardzo ważna jest regularność, ale jeśli czujecie się zmęczeni i obolali to lepiej odpuścić sobie go na jeden dzień.