Waga stoi pomimo aktywności? Sprawdź, co może być przyczyną!

Waga stoi pomimo aktywności? Sprawdź, co może być przyczyną!

Aktywność fizyczna to dla wielu osób sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Bywa jednak tak, że pomimo usilnych starań waga stoi w miejscu. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, więc konieczne jest indywidualne podejście do każdego przypadku. Zastanawiasz się, dlaczego mimo uprawiania sportu waga stoi w miejscu, a nawet rośnie? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Być może rozsądnym posunięciem będzie skonsultowanie się ze specjalistą (dietetykiem lub trenerem). Dotyczy to w szczególności tych, którzy borykają się z dużą nadwagą lub otyłością.

Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz!

Warto to sobie zapamiętać. Aktywność fizyczna prowadzi do rozrastania się masy mięśniowej. Zupełnie normalne jest to, że waga nie leci w dół. Wręcz przeciwnie – może ona się zwiększyć, co wiele osób zniechęca do dalszych działań. Czy oznacza to, że podjęty wysiłek był bezcelowy? Oczywiście, że nie! Najprawdopodobniej doszło do spalenia tkanki tłuszczowej, jednak nie jest to widoczne na wadze. Warto systematycznie wykonywać pomiar obwodów.

Problemy zdrowotne

Właściwie dobrane ćwiczenia wspomagają eliminację zbędnych kilogramów. Jeśli jednak sylwetka nie zmienia się, to warto wykonać podstawowe oraz szczegółowe badania. Na ich podstawie można określić, czy za brakiem wyników nie stoją problemy zdrowotne. Z zaburzeniami hormonalnymi borykają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie schorzenia można zdiagnozować natychmiast. Bywa tak, że konieczne jest odwiedzenie kilku różnych lekarzy.

Niewłaściwie zbilansowana dieta

Ćwiczenia nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli dieta nie jest właściwie zbilansowana. Nadwyżka kalorii sprawi, że waga będzie sukcesywnie wzrastać. Niewskazany jest również ich niedobór. Głodzenie się może przynieść skutki odwrotnych do zamierzonych. Zbyt niska kaloryczność spożywanych posiłków bardzo często prowadzi do rozregulowania pracy organizmu. Jeśli nie potrafisz samodzielnie ułożyć diety, to skorzystaj ze wsparcia doświadczonego specjalisty.