Dlaczego warto stosować gumy oporowe?

Dlaczego warto stosować gumy oporowe?

Gumy oporowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem – wspomagają kształtowanie sylwetki oraz wzmacniają mięśnie. Dodatkowym atutem jest fakt, że mogą one stanowić dopełnienie wielu różnorodnych ćwiczeń. Omawiane akcesoria spełnią oczekiwania zarówno tych, którzy trenują zawodowo, jak i amatorsko. Sprawdzają się podczas rozgrzewki, a także aktywacji wybranej partii ciała. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że gumy oporowe są lekkie i zajmują mało miejsca. Można zabrać je ze sobą w każdą podróż. Są niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do siłowni.

Zalety treningów z gumami oporowymi

Podstawową zaletą treningów z gumami oporowymi jest fakt, że są one bezpieczne. Nie trzeba dobierać optymalnego obciążenia, ani pracować nad techniką przez wiele godzin. W przypadku gum wystarczy jedynie dostosować ich grubość oraz napięcie. Podczas ćwiczeń można aktywować niemal wszystkie mięśnie. Właśnie dlatego opisywane akcesorium uznawane jest za uniwersalne. Plusem jest również możliwość trenowania w niemal każdych warunkach (zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu). Wystarczy krótka chwila, aby nauczyć się pracować z gumami, ponieważ jest to wyjątkowo proste zadanie. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kontuzji, która często pojawia się podczas nieumiejętnego obchodzenia się z ciężkimi maszynami. Ogrom możliwości pozwala wyeliminować monotonię, która często zabija zapał do aktywności.

Gumy oporowe podczas rehabilitacji

Warto wiedzieć, że gumy oporowe znakomicie sprawdzają się podczas rehabilitacji po urazach i kontuzjach. W takim przypadku należy wybrać akcesorium o najmniejszym oporze. Do terapii osłabionych mięśni stosowane są bardzo rozciągliwe gumy, które dopasowują się do rzeczywistych potrzeb osoby trenującej. Takie ćwiczenia rehabilitacyjne przeprowadzane są zarówno pod okiem specjalisty, jak i w warunkach domowych. Znacząco poprawiają zakres ruchów oraz pozytywnie wpływają na koordynację. Należy dodać, że są one powszechnie wykorzystywane podczas korekcji wad postawy.