Jakie ćwiczenia dla osób z dużą nadwagą?

Jakie ćwiczenia dla osób z dużą nadwagą?

Osoby z dużą nadwagą muszą ostrożnie podejść do wyboru odpowiednich ćwiczeń. Podstawą jest spalenie możliwie największej ilości tkanki tłuszczowej – niewskazane jest jednak przesadne obciążenie stawów, mięśni oraz układu kostnego. Rozsądnym posunięciem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego trenera personalnego, który w sposób indywidualny dopasuje rodzaj aktywności. Podstawą jest to, aby trening był w pełni bezpieczny. Łatwo o kontuzje oraz urazy mechaniczne, szczególnie w przypadku tych, którzy dawno nie uprawiali sportu.

Ćwiczenia kardio

Osobom otyłym polecane są w szczególności ćwiczenia cardio, które zapewniają efektywne spalanie kalorii. Godny polecania jest rower stacjonarny lub tradycyjny. Warto wspomnieć także o pływaniu. Złym pomysłem jest jednak jogging, ponieważ może on doprowadzić do dotkliwej kontuzji kolan. Plusem treningów cardio jest również to, że wzmacniają serce oraz regulują funkcjonowanie układu krwionośnego. Przyczyniają się także do zwiększenia tempa przemiany materii. Spowolniony metabolizm jest wrogiem odchudzania.

Trening bezpieczny dla stawów

Zbędne kilogramy negatywnie wpływają na stawy, przez co wiele osób pomimo chęci nie może kontynuować treningów. Dobrą opcją wydają się być ćwiczenie wykonywane w wodzie. Są one źródłem ogromnej frajdy! Konieczność pokonywania oporu wody sprawia, że wszystkie mięśnie aktywowane są do pracy. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt mocne ruchy mogą doprowadzić do zwyrodnień stawów, a nawet deformacji poszczególnych odcinków układu kostnego.

Utrzymanie optymalnego poziomu tętna

Osoby otyłe podczas ćwiczeń powinny monitorować stan swojego zdrowia. Godne polecenia są opaski treningowe, które pełnią rolę osobistego trenera. Niezwykle istotne jest utrzymanie optymalnego poziomu tętna. Podczas odchudzania powinno ono wynosić 60-70% tętna maksymalnego. Oczywiście w przypadku dużego zmęczenia można zmniejszyć intensywność treningu. Podstawą jest, aby obserwować reakcje organizmu, które dynamicznie się zmieniają.