Jak unikać urazów i kontuzji? PRZED ROZPOCZĘCIEM ĆWICZEŃ

Jak unikać urazów i kontuzji? PRZED ROZPOCZĘCIEM ĆWICZEŃ

W tym wpisie poruszymy niezwykle ważny temat sportowy. Niektórym wydaje się czasami, że ich to nie dotyczy, że są twardzi, niezniszczali. Tymczasem to, o czym będziemy dzisiaj pisać może przydarzyć się każdemu. Od profesjonalisty, który zawodowo związany jest ze sportem, po amatora, który dopiero zaczyna jakąkolwiek aktywność fizyczną. Mowa tutaj oczywiście o urazach i kontuzjach, które mogą wynikać z wielu przyczyn. Prędzej czy później, większe czy mniejsze, w końcu dotkną każdego.

Jak unikać kontuzji w sporcie? Odpowiedź na to pytanie będzie głównym tematem tego wpisu.

Zacznijmy od samego początku. Zanim jeszcze w ogóle zaczniesz ćwiczyć, robić trening czy wykonywać jakąkolwiek inną czynność, przygotuj odpowiednie SPORTOWE ubranie. Bez tego ani rusz. Powinno być wygodne, nieopinające ruchów, w miarę luźne, a najlepiej jeszcze, jakby było wykonane z materiału, który pochłania pot. Przygotuj także odpowiednie obuwie. Tutaj apel w większość do Pań, ale Panowie, których to dotyczy także powinni się zastosować ? Przed jakąkolwiek aktywnością koniecznie zdejmijcie całą biżuterię. Nie chodzi wcale o to, żebyście nie błyszczeli, ale bardziej o kwestie przypadkowego „zahaczenia” nią o siebie lub (co gorsza) innych.

Szczególnie niebezpieczne są oczywiście długie kolczyki (albo kolczyki w ogóle). Jeśli ktoś Was za niego pociągnie, może się to skończyć bardzo nieciekawie. Osoby z długimi włosami powinny także spiąć włosy. W tym wypadku nie chodzi tylko o względy higieniczne, ale o fakt, że włosy, które, na przykład w wyniku powiewu wiatru znajdą się na twarzy, mogą być niebezpieczne i prowadzić do kontuzji.

Dobra. Buty mamy, ubranie mamy, biżuteria ściągnięta, włosy spięte. Można zaczynać. Nic bardziej mylnego! To dopiero początek ? Nigdy bez rozgrzewki nie zaczynaj jakiejkolwiek aktywności. Nawet takie proste czynności jak jazda na rowerze, rolkach czy krótki bieg po okolicy, powinny być poprzedzone rozciąganiem mięśni. Ktoś może zapytać po co? Otóż mięsień, który nagle jest zmuszany do wysiłku po prostu może się uszkodzić, zerwać i tak dalej… Staraj się zawsze rozgrać całe ciało, nigdy nie skupiaj się tylko na jednej partii czy obszarze. Tak samo ważne jest rozciąganie po ćwiczeniach. Tutaj z kolei sytuacja jest odwrotna. Mięsień, który nagle przestaje pracować, także może się uszkodzić. Takie zasady rozciągania możemy zauważyć, kiedy bierzemy udział w zajęciach zorganizowanych, jak na przykład joga, fitness czy pilates. Oczywiście w innych sportach także jest to już praktykowane.

Co dalej?

Dalej możemy zacząć już „aktywność właściwą”. Tam też warto stosować kilka zasad, które pomogą nam uniknąć kontuzji… Ale o tym już innym razem.