Jak jeździć rowerem elektrycznym?

Jak jeździć rowerem elektrycznym?

Rowery elektryczne na stałe zagościły na polskich ścieżkach rowerowych, górskich trasach i na szosach. Wbrew pewnemu mitowi rower elektryczny nie wyręcza człowieka, a jedynie zapewnia dodatkową moc wobec pracy mięśni. Z tego względu jazda rowerem elektrycznym jest nieco inna niż tradycyjnym. Oto kilka wskazówek dla początkujących!

Dostosuj wsparcie elektryka do swoich potrzeb

Każdy rower elektryczny dostosowuje zapewnioną przez akumulator moc do mocy aktualnie generowanej przez napędzanie pedałów, jest to więc profesjonalne wspomaganie (do prędkości 25 km na godzinę, po przekroczeniu której zgodnie z prawem silnik elektryczny musi się wyłączyć). Poza tym większość dostępnych na rynku rowerów ma możliwość regulacji trybu wspomagania. Wykorzystuj to zależnie od swoich potrzeb – mocniejsze wsparcie przyda ci się na przykład podczas jazdy pod górę, jeśli na co dzień nie pokonujesz wzniesień, w trakcie jazdy pod wiatr, na kiepskiej nawierzchni, albo gdy twój organizm po prostu ma gorszy dzień. W dowolnym momencie możesz też zrezygnować z napędu elektrycznego.

Wydłuża i zasięg na dłuższych trasach

Ta porada wiąże się z poprzednią, ponieważ oszczędzając silnik elektryczny, znacznie wydłużysz zasięg swojego roweru – w końcu akumulator po pewnym czasie wymaga ładowania. Zrezygnuj ze wsparcia silnika na zjazdach czy długich prostych po gładkiej nawierzchni, aby zaoszczędzić moc na trudniejsze odcinki. Korzystając z trybu elektrycznego, staraj się utrzymać równą kadencję.

Korzystaj z obu hamulców

Być może przesiadając się na rower elektryczny, zaczniesz regularnie poruszać się z nieco wyższą prędkością, dlatego pamiętaj o pewnej zasadzie ważnej w przypadku każdego roweru – równomiernym wykorzystaniu obu hamulców. Klamka po lewej stronie kierownicy odpowiada za hamulec na przednim kole, a po prawej stronie – na tylnym. Odruchowe użycie wyłącznie przedniego hamulca, zwłaszcza gdy jest naprawdę dobrze wyregulowany i sprawny może w skrajnej sytuacji doprowadzić do niebezpiecznego upadku przez przednie koło.

Interesują cię rowery elektryczne? Warszawa jest siedzibą sklepu Ecyklopedia, gdzie bez problemu znajdziesz model Idealnie skrojony do twoich potrzeb!